Zastosowanie stali Hardox


Stal, czyli mieszanina żelaza z węglem, w zależności od ilości węgla czy obecności pozostałych pierwiastków, może posiadać różne własności fizyczne. Stąd jest to produkt powszechnie wykorzystywany w gospodarce. Zaletami stali są między innymi jej trwałość na zmiany temperatury oraz elastyczność. Szeroko wykorzystywana jest ona w przemyśle budowlanym. Przykładem jest konstrukcyjna stal Hardrox. Elementy wykonane z tego rodzaju stali służą między innymi jako składniki zbrojenia budynków.


Gięcie profili stalowych
Author: U.S. Army Corps of Engineers
Source: http://www.flickr.com
Bez zastosowania stali nie byłyby one tak solidne oraz bezpieczne, nie zdołałyby znosić wielkich obciążeń. Nie dałoby się dla przykładu wznosić wysokich budynków ani budować hal fabrycznych które muszą często wytrzymać bardzo duże obciążenia mające związek z ciężarem machin, bądź też napięcia powodowane drganiami. Użycie stali wymaga nadania jej różnorodnych form. Metod nadawania kształtu częściom stalowym jest wiele, przykładowo może to być cięcie laserem. Czasem jednak proces techniczny wymaga, by fragment jaki potrzebujemy kształtować nie był rozcinany. Ze wsparciem wówczas nadchodzi nam gięcie przejdź HML Nosewicz s.j. stali.

Może się ono odbyć na ciepło albo na zimno lub na ciepło. Przykładem gięcia stali jest walcowanie, zatem nadawanie kawałkowi blachy odpowiedniego kształtu przez wywieranie ucisku walcem albo prasą. Innym sposobem zmiany kształtu stali będzie klasyczne klepanie. Proces tenże wykorzystywano ongiś w produkcji mieczy , bądź po prostu do wykonywania podków oraz innych przedmiotów użytkowych.

Dziś wykorzystuje się i inne metody na obrabianie stopów żelaza. W przemyśle motoryzacyjnym gięcie stali przeprowadza się metodą wyciskania. Pozwala to w łatwy sposób osiągnąć niezwykle złożone kształty dzięki użyciu różnorodnego rodzaju form. W ten sposób można wyprodukować seryjnie jednakowe części, co powoduje redukcję kosztów produkcji. Oczywiście w produkcji aut stosowane jest także obkuwanie. Dobre przykłady tu: .


stal
Author: Karl-Ludwig Poggemann
Source: http://www.flickr.com
Elementy kształtowane przez kucie, http://www.technicast.pl/odkuwki-matrycowe to na przykład wał korbowy. Gięcie stali stosowane jest także w produkcji narzędzi rolniczych. Do ich produkcji wykorzystuje się zazwyczaj stal Hardox o powiększonej wytrzymałości na tarcie. Z podobnej stali produkuje się np. lemiesze oraz inne elementy do maszyn rolniczych.

Tags: wytrzymałość, odporność, części, elementy, sposoby, metody, trwałość, walcowanie