Wybór właściwego rodzaju zewnętrznego finansowania stanowi trudność dla wielu firm. Dotyczy to zarówno dużych firm o ugruntowanej pozycji jak i małych firm.


Dobór dobrego rodzaju zewnętrznego finansowania stanowi problem dla wielu firm. Dotyczy to zarówno dużych przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji jak i firm, które dopiero zaczynają swoją działalność. W kontekście startupów droga do zdobycia dofinansowania jest jeszcze trudniejsza, chociażby ze względu na słabą zdolność kredytową lub brak historii kredytowej.
akt - firma
Author: Emiliano García-Page Sánchez
Source: http://www.flickr.com
firma - image
Author: Gobierno de Castilla-La Mancha
Source: http://www.flickr.com
firma - fotografia
Author: Agencia de Noticias ANDES
Source: http://www.flickr.com
Planując otrzymać dotacje na inwestycje przedsiębiorca musi rozważyć różne dostępne opcje. Najbardziej znanym typem dofinansowania są dotacje pochodzące z Unii Europejskiej , w ostatnim czasie zmienia się jednak polityka unijna, w ramach której dotacje zostaną stopniowo zastępowane pożyczkami zwrotnymi. Na dofinansowanie w pierwszej kolejności będą mogły liczyć firmy planujące projekty o wysokim poziomie innowacyjności, prowadzone razem z naukowcami. Następnym rodzajem finansowania firmy są klasyczne pożyczki oraz leasingi. Są one zdecydowanie łatwiejsze do otrzymania niż dotacje unijne, jednakże ich niewątpliwą wadą jest konieczność zwrócenia otrzymanych środków. Ciekawą alternatywą może okazać się crowdfunding. Jest to pewnego rodzaju zbiórka środków na inwestycje za pomocą specjalnych platform internetowych, dzięki którym prywatni inwestorzy mogą wesprzeć przedstawione tam projekty. Ostatnim rodzajem finansowania dla ludzi chcących założyć swoją firmę może być startup venture capital - czytaj więcej. W takiej sytuacji inwestorzy indywidualni oraz wyspecjalizowane fundusze przekazują pieniądze bezpośrednio firmom prywatnym. Ideą jest tutaj długoterminowy zysk pochodzący ze zwiększenia się wartości udziałów spółki. Na nieszczęście dla osób zainteresowanych tym typem finansowania, w związku z wysokim poziomem ryzyka inwestycyjnego, fundusze VC są bardzo wybredni i przyznają dofinansowanie tylko niewielkiemu odsetkowi powstających się startupów Reszta odrzucane są z rozmaitych powodów, chociaż często jest to związane z reprezentowaniem niezbyt przyszłościowych gałęzi handlu. Co więcej fundusze VC poza jasnymi zaletami, mają również swoje wady. Głowna jest taka, że w zamian za otrzymane środki, twórca startupu oddaje swoje udziały, częstokroć tracąc przy tym wyłączną kontrolę nad losami swojej firmy i musza dzielić się przychodami. Zdarza się także, że przychody na mniejsza skalę, z pominięciem inwestycji VC, są dla samych przedsiębiorców większe.

Reasumując, obecnie istnieje dużo form finansowania dla przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć własną firmę. Oczywiście nie każda osoba może skorzystania ze wszystkich udostępnionych form, jednak wystarczy trochę zachodu i każdy powinien znajdzie coś dla siebie.

Tags: pieniądze, inwestycje, fundusze, przychody, termin