Współczesny skarb alchemików, czyli w poszukiwaniu półfabrykatu doskonałego, który mógłby zastąpić kamień filozoficzny


Dawni magowie, nazywani także alchemikami, koncentrowali się w swoich badaniach naukowych nad jednym zasadniczym wątkiem. Mianowicie, ich wielkim marzeniem było wynalezienie tzw. kamienia filozoficznego. Ta słynna substancja, znana też pod mianem xerion, posiadała fenomenalną moc: zamieniała metale w złoto. I pomimo tego że takie poszukiwania nie powiodły się, to do dzisiaj w literaturze i sztuce daje się zaobserwować echa tych jakże usilnie prowadzonych prac badawczych.

drukarki 3d w sklepie <div style=Można byłoby zaryzykować stwierdzenie, że pokłosiem tych średniowiecznych wysiłków pozostają obecne badania nad doskonałym materiałem. Wraz z rozwojem technologicznym rośnie zapotrzebowanie na [TAG=surowce" title="Widok na fabrykę produkcyjną" />
Author: Kashif Pathan
Source: http://www.flickr.com
, które nie zmieniają żadnego pierwiastka w złoto, lecz pełnią rolę czysto utylitarną. Spróbujmy więc scharakteryzować taki nadzwyczajny materiał.

Wydaje się, że zagwarantowanie sobie krociowych dochodów wcale nie zależy od liczby sztabek złota zgromadzonych w prywatnym sejfie. Na dowód przytoczmy jeden fakt: Bill Gates jest obecnie najbogatszym człowiekiem na Ziemi, a swoje bogactwo zawdzięcza wynalezieniu Windowsa, którego używają biliony mieszkańców różnych krajów. Sekretem tak wielkiego sukcesu bywa zatem pomysł, który spodobał się ogółowi społeczeństwa, a dodatkowo okazał się niezwykle użytecznym. A wracając do tematu, ciągle słyszymy o wynalezieniu materiałów, które wykazują się niesamowitymi właściwościami. A poza tym istnieje mnóstwo prawie doskonałych prefabrykatów (np. materiał peek), lecz o ich istnieniu wie tylko garstka inżynierów - zobacz materiał (zobacz gruba wełna gotowana) peek.


Maszyna produkcyjna
Author: halfrain
Source: http://www.flickr.com
Doskonały surowiec to taki, który charakteryzuje się znaczną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie oraz działanie preparatów chemicznych. Musi być rzecz oczywista wytrzymały, a jednocześnie plastyczny, gdyż wtedy nietrudno będzie uformować z niego żądane kształty. Do tej listy należałoby jeszcze dopisać szereg parametrów, które są znane chyba jedynie ekspertom z zakresu wytrzymałości materiałów. Do wspomnianych właściwości z pewnością wliczymy stabilność wymiarową albo współczynnik tarcia. Te parametry zwykłym obywatelom kompletnie nic nie powiedzą, lecz osobom znającym się na współczesnych technologiach, to jak najbardziej. Precyzyjne dane na temat danego materiału są bardzo ważne - sprawdzenie parametrów pozwoli dobrać stosowny rodzaj prefabrykatu. I tak np. materiał peek można użyć w procesie produkcji kół zębatych - sprawdź stronę .

Tags: materiał, prefabrykaty, produkcja, surowce, tworzywa