Wpływ stanu opon na bezpieczeństwo jazdy, z jakiego powodu należy wymieniać opony na zimę.


Bezpieczeństwo samochodu zależy od bardzo wielu czynników. Bezwzględnie musi on mieć sprawne hamulce, komplet świateł i opony w dobrym stanie. Przy oponach najistotniejsze są dwie sprawy, to znaczy pilnowanie wysokości bieżnika a także montaż opon sezonowych na zimę i lato. W kwestii bieżnika przepisy jasno określają, jaka ma być jego najmniejsza wysokość.

Opony
Author: Automobile Italia
Source: http://www.flickr.com
Zresztą na oponach są odpowiednie oznaczenia informujące, jeśli bieżnik jest już w stanie krytycznym. Spora ilość kierowców trochę sobie lekceważy wymianę opon z tego powodu, a tymczasem będzie to miało bardzo duże znaczenie jeżeli chodzi o bezpieczeństwo jazdy.O ile na suchej nawierzchni nie będzie to miało aż tak dużego znaczenia, to w przypadku, gdy będą opady samochód łatwiej może wpaść w poślizg. I w najlepszym razie zakończy się to odrobiną strachu lub niewielką stłuczką, a w gorszym poważnym wypadkiem. Poza tym za jeżdżenie ze zbyt niskim bieżnikiem grozi mandat, więc raczej chyba lepiej będzie unikać takich sytuacji.

Bardzo istotne dla bezpieczeństwa jazdy jest również montowanie opon odpowiednich do pory roku. O ile jazda latem na zimówkach zakończyć się może co najwyżej ich szybkim zużyciem i kupnem nowego kompletu, to już odwrotnie nie należy robić. Opony letnie są zrobione z twardej gumy, jaka doskonale sobie radzi w wysokich temperaturach. Jednak jej minusem jest to, że gdy jest zimno zaczyna twardnieć, tracąc zupełnie właściwości jezdne. http://www.hurtopony.pl/ http://www.hurtopony.pl/rolnicze.html
Bardzo wydłuża się droga hamowania, co może być niezwykle niebezpieczne szczególnie w warunkach zimowych, gdy na ulicach jest mokro i ślisko. Opony zimowe mają zupełnie inny skład mieszanki, poza gumą są też w nich dodatki, dzięki którym nawet przy dużym mrozie opona nie sztywnieje.

Nieco inny jest też bieżnik, opony na zimę mają odpowiednie nacięcia zwane lamelkami, dzięki którym pojazd będzie sobie znacznie lepiej radził na śniegu. Pamiętać należy o systematycznej wymianie opon, bo od tego może zależeć bezpieczna jazda po ulicach.

Tags: bezpieczeństwo, mandat, bieżnik, zakupem