W jaki sposób skorzystasz na wirtualizacji serwerów


Wirtualizacja polega na wydzieleniu w obszarze jednego fizycznego serwera od kilku, nawet do kilkuset o wiele mniejszych wirtualnych środowisk. Zapewnia to optymalne rozdzielenie zasobów procesora, pamięci RAM jak też dysku twardego pomiędzy wiele działających równocześnie procesów. Każde z utworzonych środowisk zostaje rozdzielone i może działać niezależnie od innych, przy czym z punktu widzenia aplikacji, zachowuje się jak samodzielna maszyna.

Dodatkowo wirtualizacja serwerów umożliwia, żeby na każdym z środowisk wirtualnych funkcjonował odmienny system operacyjny (na przykład Windows, Linux, Unix), obsługujący różne aplikacje. W ten sposób wirtualizacja serwerów jest narzędziem znacznie poszerzającym potencjał pojedynczego serwera.

zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić
Author: Samson Loo
Source: http://www.flickr.com
Największe plusy wirtualizacji serwerów to: optymalizacja osiągalnych zasobów, środowiska wirtualne są kreowane prędko i na bieżąco, w zgodzie z bieżącymi potrzebami firmy, oszczędność kosztów (kupno jednego, mocniejszego serwera zazwyczaj jest tańszym rozwiązaniem aniżeli kupowanie po 6 słabych maszyn. Przy mniejszej ilości serwerów redukują się koszta ich konserwacji jak też zużycie prądu, a zarazem zachowana jest ta sama funkcjonalność. Kolejną zaletą jest możliwość dopasowania przydziału CPU, RAM i HDD do aktualnych potrzeb konkretnej aplikacji, kreacja szablonów, które umożliwiają bardzo szybkie uruchomienie nowego środowiska dla działania danego systemu operacyjnego albo aplikacji, możność przenoszenia środowisk pomiędzy serwerami fizycznymi, przy ciągłości działania uruchomionych aplikacji (tak zwane migracja online), co ogranicza koszty przestojów w pracy.Firma Product Engineering (kompleksowa obsługa) gwarantuje również zredukowanie awaryjności i powiększenie bezpieczeństwa procesów, dzięki oddzieleniu od siebie poszczególnych środowisk wirtualnych. Mało tego kopia bezpieczeństwa na serwerze wirtualnym może być przywrócona o wiele szybciej niż kopia bezpieczeństwa na fizycznym serwerze, co jest zdecydowanym plusem w przypadku ewentualnej awarii. Unikniemy problemów z kompatybilnością starszych edycji systemów lub programów ze sprzętem, gdyż dzięki wirtualizacji starsze wersje mogą działać na nowym, efektywnym i bezpiecznym serwerze wirtualnym.

Tags: system, maszyna, RAM, koszty, kopia, HDD