Wideodomofon – dla bezpieczeństwa, dla pewności, kto czeka za drzwiami. Czym są te nowoczesne urządzenia? Co o nich wiemy? Warto je mieć?


Słyszałeś na pewno o takim czymś jak wideodomofon. Może nawet coś na taki temat czytałeś, lecz poza tym Twoja wiedza na ten temat jest bardzo ograniczona. W tym artykule spróbujemy pokrótce zdefiniować to ciekawe pojęcie, przedstawić w nieskomplikowany sposób, czym wideomofon jest.


Powinniśmy wiedzieć, czym wideodomofon różni się od wideowizjera czy domofonu. Standardowy domofon składa się z bramofonu, co oznacza panel, jaki jest instalowany na zewnątrz, przy drzwiach wejściowych oraz unifonu. Jest on umieszczany już w mieszkaniu. Jednocześnie, unifonów w środku może być parę, wszystko jest zależne od tego, który rodzaj mamy dostępny. Zasada funkcjonowania wideodomofonu jest dość zbliżona, jak w przypadku domofonów. A więc, przy wejściu trzeba zamontować panel zewnętrzny, różni się on jednak od standardowego zastosowania, tym, że jest wyposażony w kamerkę.

domofon
Author: David Goehring
Source: http://www.flickr.com
Odbiornik wewnętrzny, jaki posiadamy w mieszkaniu posiada mały ekran, najczęściej jest to ciekłokrystaliczny wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości. Kamera, jaka jest zamontowana w bramofonie po wciśnięciu odpowiedniego przycisku włącza się, aby przekazać obraz do unifonu w naszym domu. Dzięki temu można zobaczyć, kto stoi przy drzwiach. Jak nietrudno odgadnąć, takie zastosowanie z pewnością ulepsza nasze bezpieczeństwo, ponieważ przed otwarciem drzwi jesteśmy w stanie przekonać się, kto jest naszym gościem. Obecnie, kamery coraz częściej oferują możliwość przesyłu tak zwanego płynnego filmu. To ważne i bardziej profesjonalne, gdyż do tej pory najczęściej takie „transmisje” były poklatkowe, kilka kadrów w czasie jednej sekundy. Bardzo ważna w kontekście wideodomofonów jest kwestia kontroli dostępu. Kiedyś taki system kontroli wykorzystywany był jedynie w firmach czy bankach. Wykorzystywany był do zabezpieczenia pomieszczeń służbowych, w stylu magazynów czy serwerowni.


Kontrola dostępu służy identyfikacji podmiotu. Kod numeryczny, który spotkać jesteśmy w stanie w obecnych domofonach i wideodomofonach jest jedną z metod identyfikacji o niskim stopniu zabezpieczeń. Oczywiście możemy sobie pozwolić na bardziej zaawansowane zabezpieczenia. Średnim stopniem zabezpieczenia odznaczają się przykładowo różne klucze, typu karty plastikowe z kodem kreskowym lub karty zbliżeniowe. Najbardziej zawodowe zabezpieczenia to cechy biometryczne, co oznacza skanery siatkówki oka czy linii papilarnych. Nie są one jednak na razie używane w normalnych mieszkalnych blokach. Kto wie jednak czy w przyszłości ten stan nie ulegnie zmianie.

Tags: kamera, Wideodomofon, domofon