Wideodomofon – dla bezpieczeństwa, dla pewności, kto czeka za drzwiami. Czym są te nowoczesne urządzenia? Co o nich wiemy? Warto je mieć?


Słyszałeś na pewno o takim czymś jak wideodomofon. Może nawet coś na taki temat czytałeś, lecz poza tym Twoja wiedza na ten temat jest bardzo ograniczona. W tym artykule spróbujemy pokrótce zdefiniować to ciekawe pojęcie, przedstawić w nieskomplikowany sposób, czym wideomofon jest.


Powinniśmy wiedzieć, czym wideodomofon różni się od wideowizjera czy domofonu. Standardowy domofon składa się z bramofonu, co oznacza panel, jaki jest instalowany na zewnątrz, przy drzwiach wejściowych oraz unifonu. Jest on umieszczany już w mieszkaniu. Jednocześnie, unifonów w środku może być parę, wszystko jest zależne od tego, który rodzaj mamy dostępny. Zasada funkcjonowania wideodomofonu jest dość zbliżona, jak w przypadku domofonów. A więc, przy wejściu trzeba zamontować panel zewnętrzny, różni się on jednak od standardowego zastosowania, tym, że jest wyposażony w kamerkę.domofon
Author: David Goehring
Source: http://www.flickr.com
Odbiornik wewnętrzny, jaki posiadamy w mieszkaniu posiada mały ekran, najczęściej jest to ciekłokrystaliczny wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości. Kamera, jaka jest zamontowana w bramofonie po wciśnięciu odpowiedniego przycisku włącza się, aby przekazać obraz do unifonu w naszym domu. Dzięki temu można zobaczyć, kto stoi przy drzwiach. Jak nietrudno odgadnąć, takie zastosowanie z pewnością ulepsza nasze bezpieczeństwo, ponieważ przed otwarciem drzwi jesteśmy w stanie przekonać się, kto jest naszym gościem. Obecnie, kamery coraz częściej oferują możliwość przesyłu tak zwanego płynnego filmu. To ważne i bardziej profesjonalne, gdyż do tej pory najczęściej takie „transmisje” były poklatkowe, kilka kadrów w czasie jednej sekundy. Bardzo ważna w kontekście wideodomofonów jest kwestia kontroli dostępu. Kiedyś taki system kontroli wykorzystywany był jedynie w firmach czy bankach. Wykorzystywany był do zabezpieczenia pomieszczeń służbowych, w stylu magazynów czy serwerowni.
Kontrola dostępu służy identyfikacji podmiotu. Kod numeryczny, który spotkać jesteśmy w stanie w obecnych domofonach i wideodomofonach jest jedną z metod identyfikacji o niskim stopniu zabezpieczeń. Oczywiście możemy sobie pozwolić na bardziej zaawansowane zabezpieczenia.

Czy taka problematyka przykuła Twoją uwagę? Jeśli tak, to dodatkowo zobacz ofertę beam alliance, która odnosi się do omawianej sprawy, więc niewątpliwie też Cię zaintryguje.

Średnim stopniem zabezpieczenia odznaczają się przykładowo różne klucze, typu karty plastikowe z kodem kreskowym lub karty zbliżeniowe. Najbardziej zawodowe zabezpieczenia to cechy biometryczne, co oznacza skanery siatkówki oka czy linii papilarnych. Nie są one jednak na razie używane w normalnych mieszkalnych blokach. Kto wie jednak czy w przyszłości ten stan nie ulegnie zmianie.

Tags: kamera, Wideodomofon, domofon