W jaki sposób zgłosić jednoosobową działalność? Krótki poradnik.


Zanim staniemy się przedsiębiorcami, musimy odbyć kilka wizyt w urzędach i złożyć w nich konieczne dokumenty. Zakładanie firmy wiąże się z biurokracją, natomiast w sytuacji jednoosobowej działalności gospodarczej, nie jest to aż tak komplikowane jakby mogło się niektórym wydawać. Ponadto, część formalności możemy zlecić. Oto krótki przewodnik, który będzie pomocny w podjęciu pierwszych kroku ku niezależności od szefa.

Poszczególne kroki zakładania
praca
Source: pixabay
działalności wyglądają w sposób następujący: rejestracja w urzędzie gminy lub miasta, otrzymanie zezwoleń w przypadku działalności reglamentowanej, otrzymanie numeru REGON, założenie firmowego rachunku bankowego i wyrobienie pieczątki tylko jeśli te pozycje są wymagane, zgłoszenie przedsiębiorcy do ZUS-u i pracowników jeśli zamierzamy zatrudniać osoby, zawiadomienie PIP. Więcej informacji: sporo więcej zobaczysz na www.By zarejestrować działalność gospodarczą należy wybrać jeden z czterech możliwych trybów: zalogować się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wypełnić wniosek za pośrednictwem sieci i złożyć podpis elektronicznie, przygotować wniosek przez internet a następnie podpisać go w dowolnej gminie, pobrać i złożyć wniosek w formie papierowej w gminie, wysłać wniosek listem poleconym do wybranej gminy (wtedy podpis powinien być notarialnie potwierdzony).
dokumenty
Source: pixabay.com
Opisywany do ewidencji zawierać musi: imię i nazwisko przedsiębiorcy, nazwę firmy, PESEL, adres zamieszkania przedsiębiorcy, adres siedziby firmy, miejsce wykonywania działalności, kod działalności określony zgodnie z symbolami Polskiej Klasyfikacji Działalności, datę rozpoczęcia prowadzenia działalności.Kiedy jednak chcemy zaoszczędzić czas, możemy skorzystać z usług biura konsultingowo-księgowego, które przygotuje za nas odpowiedni. Mimo upoważnień ostatecznie zakładanie firmy nie obejdzie się bez naszego zaangażowania, lecz na pewno będzie to dla nas pewnych odciążeniem - sprawdź dodatkowe informacje. Takie biuro pomoże także na dalszym etapie prowadzenia firmy. Na przykład wykona wymagane obliczenia na poczet ZUS i należności dla Urzędu Skarbowego, w którym powinniśmy się rozliczać. Zlecenie prowadzenia na przykład KPiR pozwoli właścicielowi firmy skupić się na rozwijaniu biznesu.

Tags: dokumenty, działalność, wniosek