W jaki sposób utrzymać długotrwałe kontakty w sprzedaży?


Nie ma sukcesu w sprzedaży, a tym samym zysków, bez dbałości o klienta. Klienci są jednak w obecnych czasach coraz bardziej wymagający. Spójrzmy jednak na przykłady z branż telefonicznych, czy rachunkowych. Na każdym kroku klienci posiadający w banku X własne konta lub posiadacze określonego abonamentu stają przed wyborem interesujących usług.
biznes
Author: Global Panorama
Source: http://www.flickr.com
Podobne naciskanie firm na większą konsumpcję nie pozostaje dla nich bez echa. Dla utrzymywania sprzedaży na wysokich obrotach coraz więcej środków z budżetu kierowane jest na marketing. O ile okazjonalne bonusy są chwytami na krótką metę, to każda firma pragnie posiadać swój stały, zaufany „elektorat”. Do tego potrzebne są skuteczne programy motywacyjne i lojalnościowe.
Źródło informacji:
Udana sprzedaż w firmach wybijających się na rynku tkwi najczęściej w trudnym do zmierzenia samozaparciu i dyscyplinie oraz szczególnym zadbaniem o potrzeby drugiej strony – klienta. Esencją sprzedaży, zwłaszcza w początkowym etapie działania jest bliska relacja z klientem. To powiązanie dwóch stron, którego spoiwem jest produkt dobrej jakości, czyli tekst, usługa spedycyjna, sprzedaż detaliczna – jednym słowem wszystko. Na udanej relacji korzystają dwie strony, a zwłaszcza właściciel – uzyskuje on bowiem relację (tak zwany kontakt) i cel do którego dąży od początku, czyli pieniądze.


Zapomnienie bądź przeważenie proporcji ku pieniądzom – jak dzieje się to przeważnie przy następnych etapach wzrostu – zmniejszyło popyt na usługi niejednej, dobrze prosperującej firmy. Stąd też stawiają one nie tylko na analitykę rynku i rozpracowanie odbiorców. Firmy wykorzystują w tym celu zgrabnie nazwane narzędzie PR-owe – tak zwany program lojalnościowy.


biznes
Author: Grant Wickes
Source: http://www.flickr.com
Jego najważniejszymi składowymi są dobrze znane klientom techniki wpływu: promocja, marketing bezpośredni, reklama. Dobrze jest, kiedy firma ma skutecznego marketingowca w sieci. PR najwyższej klasy tworzy się przez lata i poza siecią, ale środki doraźne i scalanie relacji nie może – szczególnie dziś – odbyć się poza siecią - [odnośnik]. Selekcjonowanie danych o odbiorcach, ankiety, w końcu korespondencja są kluczowymi działania mającymi na celu zbudowanie lojalności i zaufania na linii firma – konsument.

Tags: pieniądze, program lojalnościowy