W jaki sposób sterowniki PCL wpłynęły na rozwój współczesnej automatyki, odmiany stosowanych współcześnie sterowników


Nowoczesna automatyka w coraz większym stopniu wykorzystuje nowoczesne technologie elektryczne i elektroniczne. Początkowo systemy sterowania wykonywano w oparciu o różne części elektroniczne, i posiadały one postać skomplikowanej sieci, ze stałymi połączeniami między elementami układu. Jednak takie podejście nie należało do praktycznych, bo wszelakie zmiany w funkcjonowaniu potrzebowały dużego nakładu pracy do zmiany wielu rzeczy.

Sterowniki PLC
Dlatego też wraz z coraz większą popularnością mikroprocesorów zaczęto intensywnie stosować sterowniki, które algorytm działania zapisane miały w swojej pamięci. Przez to modyfikacja labo rozbudowa tego typu układu przeważnie się sprowadzała do modyfikacji algorytmu sterującego, bez konieczności przepinania jakichkolwiek kabli i przewodów. Dało to niesamowite możliwości dla różnego rodzaju automatyków, dzięki takim sterownikom opierając się na standardowym układzie mogli stosować go w różnorodnych projektach.I automatyka poszła w tym właśnie kierunku, dziś sterowniki PCL mają taką popularność, że praktycznie nie wykorzystuje się innych rozwiązań. Obecnie rynek sterowników obejmuje kilkanaście firm i parę tysięcy odmian sterowników, zaczynając od całkiem niewielkich, do mało zaawansowanych zastosowań, aż po potężne sterowniki wykorzystywane w nowoczesnych zakładach produkcyjnych - kliknij tutaj.
Większość używanych sterowników ma budowę modułową, to znaczy da się je w łatwy sposób łączyć ze sobą i przyłączać rozmaite urządzenia zewnętrzne. Bardzo w ostatnim czasie rozwinęły się także możliwości kodowania sterowników PCL. Każdy z producentów takie urządzenia daje równocześnie wydajne narzędzia, dzięki jakim programowanie i testowanie układów sterujących jest dziecinnie łatwe.

Takie narzędzia mają na przykład interfejsy graficzne, dzięki którym projektowanie układu będzie się sprowadzać do ułożenia odpowiednich klocków i zależności między nimi. Zwiększa się również wydajność samych sterowników, obecnie posiadają one tak duże możliwości obliczeniowe, jak mocne komputery sprzed dekady lat.

Tags: projekt, praca, automatyka, firma, producent, interfejs graficzny