W jaki sposób przemysł daje sobie radę z mieszaniem różnych substancji, najważniejsze wersje mieszalników.


W procesach przemysłowych w wielu przypadkach zachodzi potrzeba zmieszania paru różnych substancji czy składników. Czy to będzie produkcja cukierków, lakieru czy paszy dla zwierząt, to końcowy rezultat za każdym razem będzie taki sam, a różne będą jedynie składniki wstępne. Czasami mogą one być sypkie, przy innym wykorzystaniu w płynie, a niekiedy będzie się pojawiać potrzeba wymieszania i jednych, i drugich.

Stara fabryka
Author: ~ 23 ~
Source: http://www.flickr.com
Oczywiście nikt tego wszystkiego robił nie będzie w sposób ręczny, ale wykorzystuje się do tego wyspecjalizowane maszyny, czasami wykonane specjalnie pod kątem danego procesu. Często są to urządzenia drogie, lecz jest to uzasadniony koszt, bo od tego jak przykładowo zostanie rozmieszana masa czekolady zależeć będzie jej smak, a to bezpośrednio przełoży się na zyski ze sprzedaży - HML Nosewicz. Dość różnorodna może być również wielkość takich urządzeń, niekiedy będą one miały zbiorniki o kilku litrach pojemności, a czasami zmieści się w nich parę ton - to również będzie przede wszystkim zależeć od przeznaczenia.

Urządzenia do mieszania różnych substancji nazywa się powszechnie mieszalnikami. Są one stosowane w licznych gałęziach przemysłu, w szczególności chętnie korzysta z nich rolnictwo, przemysł chemiczny i spożywczy. Zależnie od zastosowania mieszalniki (przejdź do serwisu) dzieli się na parę grup. Pierwszy z takich podziałów będzie obejmował rodzaj substancji do mieszania, całkowicie inną budowę będą posiadać mieszalniki do płynów, a zupełnie inną do substancji sypkich.

wózek widłowy w fabryce
Author: Port Adelaide Enfield Local History Photos
Source: http://www.flickr.com
Od rodzaju materiału będzie także zależał kształt mieszadła, będą to na przykład różnego rodzaju pręty, łopatki albo ślimaki. Najnowocześniejsze mieszalniki mają zainstalowane szereg czujników które mierzą parametry w środku i bywają sprzężone z układem sterowania, dzięki czemu praca z nimi będzie bardzo łatwa i wygodna. Często mieszalniki są częścią jakiegoś dużego systemu produkcji, więc w takim przypadku będą one projektowane i wykonywane na konkretne zamówienie, dokładnie wedle tego, co oczekuje zamawiający.

Tags: Urządzenia, przemysł