W jaki sposób przemysł daje sobie radę z mieszaniem różnych substancji, najważniejsze wersje mieszalników.


W procesach przemysłowych w wielu przypadkach zachodzi potrzeba zmieszania paru różnych substancji czy składników. Czy to będzie produkcja cukierków, lakieru czy paszy dla zwierząt, to końcowy rezultat za każdym razem będzie taki sam, a różne będą jedynie składniki wstępne. Czasami mogą one być sypkie, przy innym wykorzystaniu w płynie, a niekiedy będzie się pojawiać potrzeba wymieszania i jednych, i drugich.
Stara fabryka
Author: ~ 23 ~
Source: http://www.flickr.com
Oczywiście nikt tego wszystkiego robił nie będzie w sposób ręczny, ale wykorzystuje się do tego wyspecjalizowane maszyny, czasami wykonane specjalnie pod kątem danego procesu.

Musisz poznać inny punkt widzenia na rozważany w tym materiale problem? Kliknij zatem tutaj i sprawdź więcej szczegółów w treści.

Często są to urządzenia drogie, lecz jest to uzasadniony koszt, bo od tego jak przykładowo zostanie rozmieszana masa czekolady zależeć będzie jej smak, a to bezpośrednio przełoży się na zyski ze sprzedaży - HML Nosewicz. Dość różnorodna może być również wielkość takich urządzeń, niekiedy będą one miały zbiorniki o kilku litrach pojemności, a czasami zmieści się w nich parę ton - to również będzie przede wszystkim zależeć od przeznaczenia.Urządzenia do mieszania różnych substancji nazywa się powszechnie mieszalnikami. Są one stosowane w licznych gałęziach przemysłu, w szczególności chętnie korzysta z nich rolnictwo, przemysł chemiczny i spożywczy. Zależnie od zastosowania mieszalniki dzieli się na parę grup. Pierwszy z takich podziałów będzie obejmował rodzaj substancji do mieszania, całkowicie inną budowę będą posiadać mieszalniki do płynów, a zupełnie inną do substancji sypkich.

wózek widłowy w fabryce
Author: Port Adelaide Enfield Local History Photos
Source: http://www.flickr.com
Od rodzaju materiału będzie także zależał kształt mieszadła, będą to na przykład różnego rodzaju pręty, łopatki albo ślimaki. Najnowocześniejsze mieszalniki mają zainstalowane szereg czujników które mierzą parametry w środku i bywają sprzężone z układem sterowania, dzięki czemu praca z nimi będzie bardzo łatwa i wygodna. Często mieszalniki są częścią jakiegoś dużego systemu produkcji, więc w takim przypadku będą one projektowane i wykonywane na konkretne zamówienie, dokładnie wedle tego, co oczekuje zamawiający.

Tags: Urządzenia, przemysł