UX - zasadnicza kwesta w e-commerce


Żyjemy w czasach wszechobecnej sieci www, gdzie istotna jest efektowność przekazywanych informacji Dla przykładu, witryny internetowe konstruowane są w oparciu o odpowiednie reguły, które mają za zadanie stworzyć daną witrynę możliwie najbardziej przyjazną użytkownikowi.


komputer, strona internetowa
Author: Serge Kij
Source: http://www.flickr.com
Użytkownik końcowy witryny internetowej ma doświadczyć możliwie najlepsze doświadczenie w trakcie wizyty danego adresu www. Podobnie ma się sprawa z użytkownikami aplikacji, programów i gier. Właśnie z takiej potrzeby zrodziło się zagadnienie doświadczenia użytkownika a samo UX praca stało się niezwykle szybko jednym z głównych wyszukiwanych tematów w Internecie. Czym jednak właściwie zajmuje się User Experience? Jest to stosunkowo nowe zagadnienie a sama nazwa została wymyślona przez doktora Donalda Normana, który badał znaczenie stwierdzenia, iż decyzje podejmowane podczas procesu projektowania muszą być dokonywane z uwzględnieniem potrzebyoraz pragnienia konsumentów.


Najogólniej rzecz biorąc UX to zestaw technik oraz reguł, jakimi posługują się specjaliści przy projektowaniu - czy to witryn w sieci czy też aplikacji mobilnych lecz również różnego typu produktów czy też usług. Można również nadmienić, iż user experience to odczucia, które towarzyszą użytkownikowi w trakcie interakcji z aplikacją, programem komputerowym czy też innym produktem. Warto dodać, iż np. strony internetowe robią się coraz bardziej komplikowane ale także coraz atrakcyjniejsze dla internautów. Bez względu jednak na to, jak wiele zmieniło się w zakresie procesu twórczego, sukces witryny internetowej jest związany z oceną i emocjami użytkownika końcowego.


komputer, internauci
Author: Luebke
Source: http://www.flickr.com
Kluczowe są tutaj takie tematy: “Czy konkretna strona jest łatwa w użyciu”, “Czy jest funkcjonalna jak i jasna w odbiorze?” - UX design koncentruje się na tym aby odpowiedź na wszystkie te pytania była twierdząca. Badania dotyczące emocji konsumenta w interakcji z systemem mogą okazać się istotne przy budowaniu np. sklepu internetowego, jaki musi być zbudowany w taki sposób ażeby zakup był łatwy jak i przyjemny. Dla terminu UX praca znajdziemy dużą liczbę ofert zatrudnienia gdyż dużo firm skupia swoją uwagę na doświadczeniu użytkownika końcowego w interakcji z ich produktem bądź też usługą. Istnieje także wiele firm, jakie zajmują się badaniami UX na zlecenie wielkich koncernów.

Tags: Internet, witryny, WWW, Aplikacje, strony