Urządzenia dźwigowe jako maszyny wykorzystywane w różnorakich dziedzinach życia poszczególnego człowieka.


Dźwig jest to urządzenie dźwigowe, dźwignica zwana także potocznie windą lub wyciągiem, przeznaczona do przemieszczania (podnoszenia) ekwipunków (osób lub towarów) w kabinach lub na platformach wzdłuż sztywnych prowadnic nachylonych do poziomu pod kątem większym niż 15 stopni, między określonymi poziomami, zwykle na dużą wysokość. Dźwigi można podzielić na:
- dźwigi szybowe popularnie nazywane windami, - dźwigi budowlane pionowe, - dźwigi pochyłe, - dźwigi okrężne, - dźwigi portowe nazywane również żurawiami portowymi.

Potocznie określenia dźwig używa się do całej grupy dźwignic. Dźwigi osobowe i towarowe zwykle zwane windami stanowią nierozdzielny składnik każdego współczesnego i eleganckiego domu. Są niezwykle praktyczne, wygodne i użyteczne. Dźwignice to ogólna nazwa dla maszyn transportowych, służących do przenoszenia ciężkich przedmiotów, zwierząt i ludzi na niewielkie odległości, w ruchu przerywanym. Zobacz również: Dźwigi hydrauliczne polecane są dla niewysokich budowli (do 19m różnicy poziomu pomiędzy kondygnacjami) o średnim i niskim nasileniu ruchu. Ich prędkość jazdy nie winna przekraczać 0,63 m/s. Wymagają one osobnego pomieszczenia na maszynownię o powierzchni 2 x 2m, znajdującego się w pobliżu szybu.
Dźwigi
Author: Elliott Brown
Source: http://www.flickr.com
Opcjonalnie, przy niedużym natężeniu ruchu i udźwigu do 630kg, istnieje możliwość zastosowania maszynowni kompaktowej w szafie ustawionej obok szybu. Dźwigi hydrauliczne, ze względu na ich konstrukcję, zezwalają na optymalne wykorzystanie powierzchni szybu i pozyskanie stosunkowo dużej kabiny. Ich niewątpliwą zaletą jest konkurencyjna w stosunku do dźwigów elektrycznych cena. Więcej na: http://ladowarki-lublin.pl.

Dźwigi bez maszynowni od dłuższego czasu pobijają rekordy popularności wśród projektantów. Ich ogromną zaletą jest to, że ze względu na usytuowanie napędu w górnej części szybu, nie wymagają przeznaczenia dodatkowego pomieszczenia na maszynownię (oszczędność powierzchni użytkowej budowli). Dźwigi bez maszynowni z napędem bezreduktorowym charakteryzują się wielką oszczędnością zużycia energii podczas eksploatacji, maksymalnie obniżonym wymiarem nadszybia oraz pomniejszeniem hałasu i drgań powiązanych z pracą urządzenia. Dźwigi (windy) elektryczne z maszynownia górną są korzystniejsze cenowo od dźwigów bez maszynowni, jednakże charakteryzują się duzym zużyciem energii elektrycznej. Wymagają oddzielnego pomieszczenia na maszynownię (zlokalizowanego nad szybem) co należy uwzględnić przy projekcie architektury budynku. Zobacz więcej: http://www.ladowarki-lublin.pl/galeria.php.
Zgodnie z polskim prawem dźwig może być użytkowany tylko wtedy kiedy ma ważną (aktualną) decyzję UDT dopuszczającą do eksploatacji oraz znajduje się pod ciąglą opieką konserwatora posiadającego konieczne dla danego typu urządzenia uprawnienia.

Wynajem dźwigu Lublin- tylko te słowa można wpisać w wyszukiwarkę internetową,
aby znaleźć całe mnóstwo firm świadczących usługi dźwigowe na terenie całego państwa, np. firmę Daszczyk.

Tags: usługi, budowlane, elektrycznych