Trójwymiarowa rewolucja - główne plusy skanowania oraz druku 3D


Drukarki oraz skanery 3D to początek rewolucji, która dała sposobność zmaterializowania dowolnego kształtu zaprojektowanego wcześniej na komputerze bądź stworzenie trójwymiarowego obiektu w oparciu o zeskanowany element. Nad techniką pracowano już w latach 80-tych, później zaczęto z niej korzystać w wojsku oraz branży projektowej, natomiast w niedługim czasie może zastąpić zwykłą drukarkę w każdym domu. Jakie walory posiada wydruk i skanowanie 3D?

Zacznijmy od pierwszego rozwiązania, a więc wydruku 3D. Po pierwsze, pozwala on na nowe możliwości, również zwyczajnym użytkownikom, jacy mogą we własnym domu tworzyć najbardziej skomplikowane w swojej budowie przedmioty. Co więcej wydruk 3D może zaoferować drukowanie z dokładnością do 0,014 mm, a wszystko jest uzależnione od zastosowanej technologii, dzięki której drukowany obiekt powstaje warstwa po warstwie z właściwych materiałów. Niezaprzeczalną zaletą jest sposobność jego wykorzystania w medycynie. Nowe implanty zębowe, spersonalizowane plomby, kości, rekonstrukcje twarzy – to już nie science fiction, ale prawdziwe życie. Nie można również zapomnieć o lekkim ażurowym gipsie wyprodukowanym tą techniką, jaki jest nie tylko lżejszy aniżeli tradycyjny, ale i bardziej skuteczny w swoim działaniu. Przykładów jest dużo, trzeba dalej iść na przód, bowiem dobro pacjenta bezustannie musi zajmować pierwsze miejsce.

Co więcej tego rodzaju wydruk ma znaczące zastosowanie w wytwarzaniu prototypów. Firma, nim wypuści określony produkt na rynek, może wykonać próbne obiekty, zweryfikować czy wszystko działa właściwie, aby wybrać ten najlepszy. Jeśli zaś chodzi o skanowanie 3D, ma ono tak samo szerokie przeznaczenie w przemyśle medycznym, motoryzacyjnym, lotniczym oraz wielu innych. Pozwala na przeniesienie kształtu trójwymiarowego przedmiotu do komputera i wykonanie jego wersji cyfrowej, co – nie da się zaprzeczyć – zdecydowanie usprawnia proces projektowania. Nawet bardzo skomplikowane formy nie sprawiają żadnego problemu, jako że obiekt skanowany jest z olbrzymią dokładnością.

Dobrze jest iść z duchem czasu i używać nowych technologii, szczególnie, jeżeli mają służyć większemu dobru. Najistotniejszy jest rozwój i doskonalenie technologii, aby każdy w przypadku takiej konieczności miał okazję skorzystać z jego możliwości.

Tags: rozwój, implanty, firma, produkt, artykuł, obiekt, fantastyka