Poszukiwanie pracy u zachodnich sąsiadów. Powinniśmy zatroszczyć się o bilet.


Jest bardzo wiele miejsc, gdzie można szukać zatrudnienia w Niemczech, nawet przed wyjazdem. Na dobry początek, przygotowaliśmy zestawienie przetestowanych jak też najbardziej skutecznych źródeł: Gazety oraz periodyki - oferty pracy umieszczane są w odpowiednich rubrykach codziennych gazet (najsporzej w środy a także w wydaniu weekendowym), w miesięcznikach w specjalnych gazetach i magazynach. Internet - przeciągu ostatnich lat bardzo rozwinął się rynek pracy Online-Bewerbungen, oraz jest on obecnie najpopularniejszym sposobem szukania pracy, zwłaszcza wśród ludzi młodych i absolwentów.

Wirtualne witryny poświęcone poszukiwaniu zatrudnienia (Jobsbörsen) umożliwiają bezproblemowe wyszukiwanie właściwego stanowiska podług takich kryteriów jak rejon, branża, wielkość wynagrodzenia. Można również zostawić swoje CV, żeby firmy poszukujące odpowiednio wykwalifikowanych pracobiorców mogły cię odkryć. Biura zatrudnienia (Arbeitsämter): W Niemczech jest powyżej 800 urzędów pracy i wszyscy obywatele WE mają prawo z nich skorzystać, jeśli pragniesz poznać szczegóły odwiedź ich stronę. Urzędy pracy mają szeroką propozycję miejsc pracy, wgląd do nich jest bezpłatny (nawet jeżeli nie masz zezwolenia na pracę).

Większość propozycji tyczy się stanowisk nie wymagających specjalnych kwalifikacji. Konkursy na lepsze stanowiska, są zazwyczaj ogłaszane przez same przedsiębiorstwa bądź agencje pracy. Eures powstał dzięki kooperacji serwisów pośrednictwa pracy na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego, aby umożliwić wolny przepływ pracobiorców na owym obszarze. Ułatwia on nie tylko odnalezienie pracy, udostępnia też internetowy serwis informacyjny o warunkach pracy w państwach członkowskich EOG.Pracownicy EURES wyspecjalizowani są w praktycznych radach tyczących się środowiska pracy w państwach członkowskich, pomagają kandydatom znaleźć pracę, zaś firmom odnaleźć odpowiednich pracobiorców. Bezpośrednie podanie - jeśli interesuje cię praca w jakiejkolwiek wybranej jednostce, możesz tam po prostu wysłać podanie. To zwyczaj całkiem często uprawiany w Niemczech (w przeciwieństwie do innych państw) i warty zachodu, stąd iż oferty te są zatrzymywane po czym sprawdzane w razie wolnego etatu. Możesz także wsiąść w bus do Niemiec i sprawdzić oferty dostępne na miejscu.

Tags: biura, CV, agencje pracy