Sukces firmy w dłuższej perspektywie , czyli kreowanie marki przez program lojalnościowy


Sukces w sprzedaży niejedno ma imię. Dojście do satysfakcjonującego pułapu wymaga wielu lat doświadczeń, nieraz bazujących na trudnych kampaniach, zaciskaniu pasa, ograniczeń wydatkowania. W dłuższej perspektywie o klienta zatroszczymy się wybierając na strategiczne programy lojalnościowe.


zobacz to
Author: Benjamin Linh VU
Source: http://www.flickr.com
Na takie rozwiązanie mogą pozwolić sobie wyłącznie firmy z większym budżetem, które mogą odważyć się na długofalową inwestycję, czyli takową która nie przyniesie zysku w perspektywie dnia, czy tygodnia, ale która zaprocentuje na dalszą przyszłość. Programy lojalnościowe (wiarygodne źródło) to budowanie więzi z odbiorcami, zaufania pomiędzy dostawcą usług, a konsumentem. Na dalszy plan schodzi rozdział sektorów - finanse, produkcja spożywcza, części gospodarcze, zakłady przemysłowe - wszędzie inwestorzy-kapitaliści mają w planach rozwoju firmy inwestowanie w „lojalkę”. A więc pakiet urozmaicony poza jednorazowymi gadżetami-chwytam w wielowymiarowe badania i ankiety. Przez program lojalnościowy zbudujemy trwałą więź, opartą nie tylko na maksymalizacji przychodów.

Chwyty reklamowe, nastawione na intensywną promocję wszelkich usług (własność twórcza, transport, sprzedaż) od programów budujących lojalność odróżnia nie tylko czas trwania. Nierzadko jako wyprzedaż pełny jest rynkowych zagrywek typu sprzedać, zarobić, dorobić się. Jak statystyki dowodzą, przybieranie podobnych strategii niejednokrotnie kończy się powolnym spadkiem wyników zysków większości firm. Program budujący więź staje się w tym momencie środkiem prostującym, pokazaniem, iż firma też może i chce wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów.

prezes firmy
Author: Benjamin Linh VU
Source: http://www.flickr.com
I nie chodzi tu o obdarowywania klientów jednorazowym prezentem - każde zakupy „niewypały” sprawią, że jako klienci odwrócimy się do rywali. Którzy, jak wiadomo, nie śpią. Sprawdzanie oczekiwań klientów przez korespondencję, wysyłanie ankiet czy zbieranie anonimowych odpowiedzi - te wszystkie zabiegi mają na celu doprecyzowanie oczekiwań, rozróżnienie klientów na grupy pod względem wieku, płci czy innych kryteriów. Gdy firma stosuje narzędzia badania rynku (jak programy lojalnościowe) prawdopodobnie nie poczuje momentalnych, nawet preferowanych zysków materialnych. Zbuduje jednak coś, co przełoży się na budowanie relacji z klientem, w długiej perspektywie.

Tags: zakupy, firmy, Przedsiębiorstwa