Styczniki i zwalniaki - niewielkie urządzenia niezbędne do działania innych, dużych maszyn.


Technologie idą wciąż w przód, więc firmy, które potrzebują utrzymać się na rynku powinny unowocześniać swoje wyroby i nadawać im charakteru. Mnóstwo branż użytkuje urządzenia elektryczne, aplikacje i sprzęty, które wymagają kontrolowania. Zasadniczo, to nie tylko przemysł i przedsiębiorstwa użytkują to, ale również ludzie w mieszkaniach.

Zwalniak
Są różnorakie urządzenia wspierające i ułatwiające pracę. Nie tylko potrafią załączać pewne rzeczy, ale także nadawać im tempo, przekazywać informacje, impulsy, czy po prostu utrzymywać pracę. Są to na przykład styczniki i zwalniaki. Te pierwsze znajdują zastosowanie w wielu różnorodnych aplikacjach w produkcji i budownictwie. Są one sprzętami, które sterują pracą silników, klimatyzatorów, ogrzewaczy, wentylatorów, pomp, urządzeń dźwigowych, technik oświetleniowych ale również struktur do poprawy współczynnika siły. Są różne rodzaje styczników, na przykład mini styczniki o mocach od 4 do 5,5 kW, czy blokowe tak zwane uniwersalne o mocy do 400 kW.

Na rynku są także typy instalacyjne do użycia zarówno w produkcji, jak i w mieszkaniu. Następnie występują rodzaje przemysłowe, termiczne, klasyczne i elektroniczne. Krótko mówiąc – stycznik jest łącznikiem, przeznaczonym do połączania obwodów głównych, gdzie zestyki robocze są zamykane elektromagnesem i są przetrzymywane w tym stanie, dopóki napięcie cewki jest należycie duże. Autor:


Jeśli obwód cewki elektromagnesu będzie przerwany, to zwory opadają przez wpływy pracy sprężyny i zostają otwarte zestyki robocze. Innym rodzajem sprzętu wpierającego siłę sprzętów i ich pewne działanie są zwalniaki. Ich działanie opiera się na wysuwie tłoczyska z właściwą mocą na określony skok. Są one stosowane między innymi w hamulcach w celu hamowania – otwierania hamulców szczękowych i tarczowych. Mają one zabudowane wewnątrz sprężyny, które nie tylko powodują działanie hamulców, ale także moment hamowania.

Zwalniaki mogą być również stosowane w innych urządzeniach, ale istnieje jeden warunek a mianowicie potrzebne jest im dawanie mocy napięciem trójfazowym. Tak więc mają one użycie tam gdzie jest wymagana praca (zobacz praca holandia) posuwisto – zwrotna, a więc do zamykania i otwierania klap, drzwi, do pracy zasuw i zaworów, do unoszenia i opuszczania zapór oraz do ruchu cięgieł i dźwigni. Tak potężny asortyment pozwoli na dopasowanie styczników i zwalniaków do każdej maszyny gdzie są potrzebne.

Tags: technologia, rynek, hamulce, drzwi, oferta, technika, przemyśle