Sposoby, jakimi się zwalcza szkodliwe lub niebezpieczne owady żyjące wokół nas


Owady są obecne dookoła nas i nic na to nie poradzimy. Jednak z niektórymi z nich będzie więcej kłopotów niż z pozostałymi, bo są groźne lub robią dużo szkód. Do tych pierwszych zaliczają się na przykład osy czy szerszenie, których gniazda często mogą się pojawić na zamieszkałych terenach. I o ile takie gniazdo znajdować się będzie w pewnej odległości od ludzkich siedzib, to może nie będzie jakimś wielkim problemem.

Lecz w wielu przypadkach takie owady mogą zamieszkiwać poddasza czy garaże domów, a to już może być trochę groźne, zwłaszcza dla starszych osób oraz dzieci. Owady wlatują do mieszkań, w poszukiwaniu słodkich rzeczy, mogą być w pewnych przypadkach agresywne, a ich użądlenia są bolesne. Z tego też powodu przeważnie mieszkańcy decydują się na to, żeby zlikwidować siedliska owadów. Można zatrudnić do tego fachowców (tu znajdziesz telefon). Likwidacja gniazd os nie jest zadaniem trudnym, o ile oczywiście się je odszuka, a po drugie będzie się stosowało do zasad bezpieczeństwa.

pszczoła spijająca nektar z kwiatu
Author: Alexandru Panoiu
Source: http://www.flickr.com
O ile szerszenie oraz osy mogą być uciążliwe, to dużych zniszczeń nie powinny zrobić. Całkowicie odmiennie jest przykładowo z owadami, jakie żywią się drewnem, a do takich zalicza się na przykład spuszczel. Ten niewielki, niepozorny robak jest jednym z największych szkodników, powodując corocznie bardzo duże straty. Żywi się on jedynie suchym drewnem, zwłaszcza lubiąc sobie iglaste gatunki. Jego łupem padają wszystkie niezabezpieczone konstrukcje z drewna, ogrodzenia, dachy a nawet meble drewniane i sklejkowe. Jak okazuje się jednak, jest też szkodnikiem niesamowicie wytrzymałym, dlatego też zwalczanie spuszczela nie zalicza się do rzeczy tanich i prostych.Przy nowych konstrukcjach najważniejsze będzie zabezpieczenie widocznych elementów z drewna za pomocą odpowiednich preparatów, dla całkowitej ochrony trzeba je sprawdzać co roku. Za to przy obiektach które już stoją jedną ze skuteczniejszych sposobów jest gazowanie, lecz wymaga ono odpowiedniego doświadczenia przy stosowaniu.

Jeśli zaciekawił Cię przedstawiany tekst, to odwiedź www fototapety dla dzieci a tam czekają na Ciebie materiały warte zainteresowania. Zobacz je - będziesz niezwykle zadowolony.

/J]

Tags: drewno, owady, mieszkanie, bezpieczeństwo, posesja, osy, szerszenie