Spośród dużej ilości języków programowania trzeba zdecydować się na pewien konkretny. No lecz jakiego rodzaju wybrać?


Jak przekonują znawcy rynku pracy przyszłe lata należą do programistów. Programista, nazywany też potoczenie koderem, jest osobą tworzącą programy komputerowe w konkretnym języku programowania. Większość najbardziej profesjonalnych programistów zna parę języków programowania, lecz specjalizuje się jedynie w kilku z nich. Dzisiaj mamy bardzo dużą ilość takich języków, na jaki więc korzystnie się zdecydować?

komputery
Author: Vancouver Film School
Source: http://www.flickr.com
Jednym z nich jest vba, czy Visual Basic for Applications. Ta bardziej uproszczona wersja Visual Basica przeznaczona jest przede wszystkim do automatyzacji pracy z dokumentami. Jaka jest różnica między VBA a VB? Opisywany przykład nie umożliwia na tworzenie samodzielnych skompilowanych aplikacji typy EXE. To się bierze stąd, że kod programu stworzonego w VBA jest osiągalny zawsze w dokumencie zrealizowanym za pomocą programu, jaki obsługuje VBA. Program ten wymaga więc specyficznego środowiska, będzie nią obecna na komputerze aplikacja, jaka obsługuje określony dokument.

Żeby pojąć ten program (zobacz rozliczenie pit 2020 program) należy posiedzieć nad nim trochę czasu, najlepszy do nauki jest kurs vba. Kolejnym rodzajem jest język sql, czyli Structured Query Language. Jest to strukturalny język zapytań wykorzystywany do tworzenia, wymieniania baz danych oraz do umieszczania i pobierania danych z baz danych. To język deklaratywny, czyli decyzje o sposobie przechowywania i pobierania baz danych pozostawia się systemowi zarządzania bazą danych. Sql został stworzony w latach 60, w firmie IBM. Określa standard w dziedzinie komunikacji z serwerami relacyjnymi baz danych. Bardzo dużo współczesnych systemów relacyjnych baz danych stosuje oprogramowania sql.

programiści
Author: Stephan Ridgway
Source: http://www.flickr.com
Nawet mówi się potocznie, iż korzystanie z relacyjnych baz danych to korzystanie z sql. Pierwszą firmą, która wykorzystywała sql w sposób komercyjny była firma Oracle. Tego typu język programowania jest dość często używany przez dużo polskich przedsiębiorstw, a stale poszukuje się profesjonalistów w tym zakresie. Jeżeli jesteś tym zainteresowany, a nie znasz sql, warto zrobić kurs sql, gdyż dzięki niemu powiększysz swoje szanse na rynku pracy. Mobilizacją będzie to, iż aktualnie naprawdę programiści są poszukiwani. Choć jest wiele języków programowania, to należy skoncentrować się na jednym z nich, właśnie przykładowo na sql i kształcić się wytrwale.

Tags: program, dokumenty, praca, dane