Rozmaite rodzaje wyspecjalizowanych kontroli w przemyśle ciężkim


Ogromna liczba przedsiębiorstw mających bliski związek z górnictwem trudni się produkowaniem urządzeń i remontami ich a także dostarczaniem elementów dodatkowych. Przedsiębiorstwa takie muszą zadziałać bardzo szybko i starać się naprawić większość usterek tak, żeby nie przerywać linii produkcyjnej i wydobywania lub aby potencjalną przerwę ograniczyć do najkrótszego czasu, aby nie przynieść żadnych strat.

Żeby tego dokonać muszą użyć nowatorskich technologii, przyrządów pomiarowych i wyspecjalizowanych maszyn. Dla usprawnienia wielu prac przeprowadzają również badania metalograficzne i inne specjalistyczne prace.

Mikroskopowe badania metalograficzne to szerokie stwierdzenie określające zespół badaństosownie przygotowanych próbek przy powiększeniach od kilku do kilkuset tysięcy razy. Sprawdza się dzięki nim skład metali i stopów różnych tworzyw w ogromnym powiększeniu. Aby przeprowadzić badania metalograficzne, trzeba skorzystać z mikroskopów do tego przeznaczonych. Przy powiększaniu próbki do ogromnych rozmiarów możemy zbadać rozmiar ziarna, porowatość, rozmiar nacięć i temu podobnych defektów materiału, jeśli się je zaobserwuje. Usterki wypatruje się i diagnozuje też przy wykorzystaniu mikroskopów świetlnych. Ale największe powiększenie daje skaningowa mikroskopia elektronowa.fabryka
Author: mstk east
Source: http://www.flickr.com
Dobrze jest znaleźć specjalną jednostkę badawczą, jaka przeprowadza badania (więcej w tym serwisie) metalograficzne. Byłoby perfekcyjnie, gdyby dysponowała również urządzeniami do wykonywania innego rodzaju badań, ponieważ w przemyśle metalurgicznym istotną rolę odgrywają także badania nieniszczące . Umożliwiają one sprawdzenie stanu określonej konstrukcji oraz wykonanie na tej podstawie monitu dotyczącego jej wytrzymałości, oceny jakości wykonania i bezpiecznego używania.

Badania nieniszczące umożliwiają ustalenie parametrów i szczegółowego opisu fizycznego badanego tworzywa na każdym etapie produkcji, więc wyeliminowanie błędów konstrukcyjnych, podzespołów które uległy uszkodzeniu mechanicznemu albo takich, które nie zaliczą końcowej kontroli jakości jest znacznie prostsze jeszcze podczas ich powstawania.

Do tego typu specjalistycznych badań nie używa się narzędzi, które uszkadzają próbkę, co daje pewność, iż chcąc zapobiec jednemu uszkodzeniu, nie spowodujemy kolejnego.

Tags: Urządzenia, maszyny, produkcja, tworzywa