Przezorny zawsze ubezpieczony


Wakacyjne miesiące to czas, kiedy nieustannie chwytamy za aparat fotograficzny. Zdjęcia z letniego wypoczynku, nagrania bawiących się dzieci – nasze wspomnienia, przechowujemy w formie cyfrowej na komputerach PC i laptopach. Jednak nietrudno o ich utratę.

Działanie wirusa, awaria komputera lub nasze błędne lub niezamierzone czynności, mogą bez trudu doprowadzić do utraty naszych osobistych plików.

przechowywanie kopii zapasowej
Author: Sahil Sagar
Source: http://www.flickr.com
Wówczas przysłowie „nie docenisz, dopóki nie stracisz” okaże się dla nas przykrą nauczką. W związku z tym naszym obowiązkiem jest zadbać o zabezpieczenie istotnych danych.
Powinniśmy przyjąć do wiadomości, iż dyski twarde oraz inne urządzenia ulegają awariom. Możemy zostać okradzeni lub widziałeś? odkryj więcej zwyczajnie zgubić urządzenia z naszymi danymi. Często też zdarzają się sytuacje w których tracimy dane z powodu własnego błędu lub pomyłki innych osób.

nośniki kopii zapasowej
Author: Doug Coldwell
Source: http://www.flickr.com
A wirusy komputerowe? Przypadkowe upuszczenie komputera? Wbrew pozorom powyższe wypadki zdarzają się często, a odzyskanie danych bywa drogie (zakładając, że w ogóle możliwe). Nie zapominajmy, by nie przechowywać wszystkich ważnych danych w jednym miejscu.

Sporządzanie zapasowych kopii danych polega na zapisaniu części lub całości danych - zapraszamy serdecznie - przechowywanych na jednym nośniku (zewnętrzne dyski, dysk CD, dysk DVD itd.) na innym nośniku na utraty danych oryginalnych. Można również, aby tworzyć kopie zapasowe tudzież duplikaty plików bez użycia zewnętrznego urządzenia przechowywania danych, tj. na innej partycji dysku twardego. Niestety, to rozwiązanie nie zabezpiecza przed utratą danych w przypadku poważnych problemów z dyskiem twardym.

Utworzenie kopii zapasowej nie powinno być jednorazową czynnością – backup plików należy przeprowadzać systematycznie, aby posiadać zachowaną kopię wszystkich plików, które na bieżąco wchodzą w nasze posiadanie.

Na rynku dostępnych jest sporo programów – zarówno komercyjnych jak i darmowych, które znacznie ułatwiają naszą pracę.

Powinniśmy zdać sobie sprawę, że backup plikówodgrywa istotna rolę nie tylko w przedsiębiorstwach, ale także w domu. Lekkomyślnym byłoby wierzyć, iż nic mu nie grozi.

Tags: dane, backup, kopie zapasowe