Prince2 - celem jest oczywiście doprowadzenie firmy do sukcesu w każdej płaszczyźnie


Nasz świat nieustannie się rozwija w różnych możliwych dziedzinach życia. Można to dostrzec na każdym kroku codziennego funkcjonowania. Rzecz jasna, wiele nowo powstałych zjawisk chcąc nie chcąc nie dostrzegamy, chociażby ze względu na to, że dotyczą one bardziej specjalistycznych kwestii. Tylko i wyłącznie osoba siedząca wewnątrz branży jest w stanie rozpoznać wszystkie pojawiające się na przestrzeni lat nowinki. Weźmy za przykład prowadzenie działalności gospodarczej i szeroko pojęte zarządzanie organizacją.


projekt
Author: Green Office Engro
Source: http://www.flickr.com
Jest to rzecz jasna dziedzina nauki, która jest mocno rozbudowana, dzieląca się na wiele mniejszych gałęzi. Jedną z nich jest kierowanie projektem, którym zwykle jest oczywiście także przedsiębiorstwo. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat wymyślono różne metody zarządzania projektami, przez co wielu osobom jest dość ciężko się w tym odnaleźć, a tym bardziej zdecydować się na konkretną metodę. Jednym z jej przykładów jest rozpowszechnione w ostatnich latach Prince2, które zdobyło uznanie wielu przedsiębiorców na całym świecie - więcej informacji.

Tego rodzaju podejście ujmuje projekt jako czasową organizację, której zadaniem jest udostępnienie produktów oraz kumulacja zysku. Pamiętać należy, że metoda ta dzieli projekt na siedem procesów wyższego szczebla, które w dalszej kolejności dzielą się na znacznie mniej obszerne podprocesy. Celem tej metody jest oczywiście doprowadzenie firmy do sukcesów na wszystkich obszarach, ale w szczególności zrealizowanie wcześniej ustalonych celów. Prince2 jest
prince2
Author: Bert Heymans
Source: http://www.flickr.com
niezwykle szeroko opisane w branżowej literaturze, w ten sposób praktycznie każda osoba może w każdym momencie zapoznać się z tym zagadnieniem.


Inną kwestią, o której dobrze pamiętać jest fakt, że firma chcąca skorzystać z tej metody musi tworzyć żmudną, szczegółową dokumentację. Dodatkowa „papirologia” niestety odstrasza kolejnych wielbicieli tej metody zarządzania projektem, co raczej nie powinno nas dziwić. Weźmy jednak pod uwagę, że stwarza ona także różne korzyści. Skrupulatnie prowadzona dokumentacja pozwala na sprawne monitorowanie przebiegających procesów oraz ewentualne wnoszenie koniecznych poprawek. Co więcej, podejście to umożliwia kompleksową kontrolę nad wszystkimi etapami: zarówno startem, jak i realizacją oraz zakończeniem projektu.

Tags: projekt, organizacja, metoda