Pomocne rady na temat informatycznego wspomagania prowadzenia przedsiębiorstwa


W obecnych czasach ciężko może być dobrze prowadzić firmę, jeśli się nie posiada odpowiedniej wiedzy o tym, w jakim jest ona stanie. Lata, kiedy do prowadzenia działalności w zupełności wystarczał kajet albo prosty arkusz excela już dawno minęły, dziś bez porządnego informatycznego systemu nie ma co marzyć o pełnym sukcesie. Komputeryzacja weszła do wszystkich dziedzin zarządzania i dotyczy to także zarządzania firmą. Główny system informatyczny, który musi funkcjonować w nawet niewielkiej firmie, to system klasy ERP.
ERP
Dla mniejszych firm może to być pudełkowe rozwiązanie, szybkie do skonfigurowania i uruchomienia, a także niezbyt kosztowne w zakupie. System tego typu musi umożliwić rejestrację sprzedaży, rejestrację wszystkich zakupów, a poza tym umożliwić właściwe księgowanie każdej operacji.

Przy większych firmach konieczne być może wdrożenie jakiegoś dużego systemu ERP. Najczęściej jest on droższy niż rozwiązanie z pudełka, ale umożliwi skonfigurowanie wszystkich parametrów do procesów biznesowych jakie w firmie zachodzą. Jeżeli jednym z elementów działalności będzie produkcja, to tym szybciej trzeba zaplanować wdrożenie odpowiedniego pakietu.

ERP
Dobre pakiety ERP obsługują wszystkie elementy działalności przedsiębiorstwa, w tym także zarządzanie produkcją. Jednak może się okazać, że pośród setek istniejących na rynku produktów tylko niektóre radzą sobie w odpowiedni sposób z kompleksową obsługą produkcyjnych procesów. Jeżeli się ma produkcję, czy też planuje w niedalekim okresie czasu jej uruchomienie, to koniecznie należy zdecydować się na właściwy system produkcyjny. Wdrożenie takiego oprogramowania to przynajmniej parę miesięcy intensywnej pracy, i co się z tym będzie wiązać, również duże koszty.Jeśli wybierze się system, który nie obsługuje wszystkich procesów w firmie albo będzie trudny w rozbudowie, to okazać się może że za jakiś czas przestanie wystarczać, i trzeba będzie wybierać następny. A to wiązać się będzie z ogromnymi kosztami i dużą ilością zmian w firmie.

Tags: firma, produkcja, elementy, ERP, koszty, pakiety