Początek zabawy z fotografią


Nareszcie zrealizowaliśmy nasze marzenia i jesteśmy posiadaczem wymarzonej lustrzanki. Najczęściej nie mamy jednak świadomości, że popularne „kity”, jakie seryjnie producenci dołączają do sprzedawanych aparatów, są niezbyt wygórowanej jakości i zadowolą nas tylko w pierwszym etapie naszej zabawy z fotografią. Dlatego należy już na wstępie zacząć kompletować dodatkowe akcesoria do naszego sprzętu, gdyż dobierając w sposób przemyślany zestaw obiektywów, sprawimy, że nasz aparat będzie wykonywał zadowalające ujęcia.
W tym celu warto odwiedzić profrsjonalny sklep fotograficzny, gdzie fachowy sprzedawca podpowie nam, jaki zestaw obiektywów powinniśmy skompletować, aby uzyskać pożądany efekt. Wybierając producenta ”szkieł”, powinniśmy wybrać firmę ustaloną pozycją na rynku i stabilną siecią punktów serwisowych.

Sigma tania i dobraObiektywy japońskiej firmy Sigma mają od dziesięcioleci ustaloną pozycję lidera wśród producentów „szkieł” zarówno do lustrzanek cyfrowych, jak i bardzo modnych aparatów bezlusterkowych. Zazwyczaj jej modele „szkieł” są też tańsze od markowych obiektywów producentów aparatów. W zależności od tego, jaki aparat posiadamy, mamy możliwość wyboru mocowania do aparatów firm Nikon, Canon, Pentax, Panasonic, Sony czy Olympus. Sigma produkuje również własnej produkcji lustrzanki z serii Merrill. Oferta tego producenta jest bardzo różnorodna, możemy nabyć szkła standardowe, zoomy szerokokątne, obiektywy typu tele, rybie oko i makro. Osobną grupę produktów stanowią obiektywy do aparatów z wymienną optyką, tzw. bezlusterkowców.Author: Warszawska Szkoła Fotografii
Od czego zacząć?Decydując się na zakup obiektywu, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego rodzaju fotografie będziemy pstrykać najczęściej. Jeśli lubimy fotografować pejzaże i rodzinne zdjęcia z wakacji, nie należy kupować obiektywów np. do makrofotografii. W doborze „szkła” poza – co oczywiste – ceną ważna jest jasność obiektywu, stabilizacja, silnik wmontowany w naszym „szkle”, ogniskowa, typ mocowania i typ matrycy naszego aparatu. Na początek zaleca się kupić obiektyw stosunkowo lekki, z wbudowanym silnikiem i stabilizacją obrazu, gdyż jest idealny dla początkujących fotografów. Od razu należy kupić też filtr UV, a w kolejnym etapie pomyśleć o niezawodnym statywie, najlepiej z włókien węglowych. Jeśli mamy ograniczone fundusze, sprzedawca doradzi nam, jaki sprzęt nabyć na początku, a co możemy nabyć później, w miarę udoskonalania naszych fotograficznych umiejętności.

Tags: obiektyw, fotografia, akcesoria, sprzęt, firma, fotograf