Plusy i minusy pracy programisty – krótki reaserch


Jeżeli ktoś wybiera się na kierunki informatyczne, technologia informacyjna jest mu znana, może związać z tym całe swoje życie zawodowe. Choć rok w rok studia na tym kierunku kończy sporo studentów, jedynie część z nich naprawdę zna się na rzeczy i będzie czynnie poszerzać świat IT oraz „programistyczne podwórko”. Czy warto w ogóle decydować się na ten zawód i jakie są dobre i złe strony pracy programisty?

Programista
Author: Sylvain Kalache
Source: http://www.flickr.com
Główną zaletą właściwie jest to, że nie trzeba kończyć studiów, żeby tę pracę wykonywać. Jeżeli sami uczymy się wielu języków programowania i doskonalimy się w nich oraz systematycznieodświeżamy swoją wiedzę, będzie to dużo cenniejsze dla naszego pracodawcy niż dokument uczelni wyższej. Jeśli kodujemy aplikacje na urządzenia mobilne, możemy poszukać pracy na przykład jako developer iOS i odbyć kilka kursów z tym związanych czy brać udział w konferencjach Apple.

Jeśli jesteśmy nastawieni na pisanie aplikacji na światowej klasy urządzenia, to niemożliwe, żebyśmy z dnia na dzień pozostali bez pracy. Kolejną dobrą stroną niewątpliwie jest to, że można być freelancerem, budować własną firmę, samodzielnie decydować o tym, które zlecenia chcemy podjąć. Można również rozpocząć pracę na etacie w korporacji i czerpać przywileje z bycia takim pracownikiem (urlop wypoczynkowy, chorobowe, opieka medyczna, darmowe wejściówki na siłownię lub basen, bar sałatkowy czy świeże owoce).Można również połączyć te dwie rzeczy – pracować w korporacji a po godzinach tworzyć własne projekty, takie jak gry lub nowatorskie aplikacje i zarabiać umieszczając je w AppStore. Jak widać, szans zatrudnienia jest naprawdę wiele. Trzecią dobrą stroną są finanse.
Branża programistyczna rozwija się naprawdę dynamicznie i na przykład developer iOS na wysokość swoje wypłaty na etacie lub wysokość honorarium z kontraktów naprawdę nie może narzekać. Ponadto, jeśli jesteśmy naprawdę dobrzy w swoim fachu i ustawia się do nas kolejka zleceniodawców, zapewniamy sobie regularny przypływ pieniędzy, nie nie musimy się martwić tym, co czasami dotyka freelancerów, to znaczy długotrwały status „czekam na przelew”.

Jedyna wada, jaka w tej profesji może nas prędzej czy później spotkać, to problemy związane ze zdrowiem będące konsekwencją zajmowania długotrwałej pozycji siedzącej, pracy nadgarstka na myszce i dużego wysiłku dla oczu. Jednakże problemy te możemy zminimalizować robiąc regularne przerwy i przestrzegając zasad higieny pracy.

Tags: Apple, praca, basen, studia, branża