Ocena pracownicza - czym jest oraz czy trzeba się jej obawiać?


Hasło „ocena pracownicza” często sprawia, iż czujemy się niepewnie, oraz nawet odbieramy drobny niepokój. Lecz czy istotnie ocena pracownicza winna wywierać w nas strach? Pożądane byłoby zastanowić się nad tym czym tak właściwie jest ocena pracownicza, a także jakie metody oceny pracowniczej można w dzisiejszych czasach wyliczyć.

pracownik
Author: Ted Eytan
Source: http://www.flickr.com
Ocena pracownicza to żądany fragment kierowania wszelkim przedsiębiorstwem. Ocena pracownicza może donieść firmie sporo korzyści. Dzięki niej możemy dowiedzieć się jak pracują poszczególni pracownicy w firmie, jakie jest ich zaangażowanie oraz skuteczność w pracy, i także co jeszcze można poprawić i polepszyć w pracy. Porządnie wykonana rozmowa pracownicza pozwoli na obranie jeszcze wyższego kierunku w przedsiębiorstwie.

Oddziałuje nie tylko na poprawienie pracy indywidualnych pracownik (zobacz urlop rodzicielski)ów, ale również pełnych zespołów, co rzecz jasna przedkłada się na większą efektywność w całkowitej firmie. Ocena pracownicza nie jest więc czymś strasznym, czymś czego powinniśmy się bać. Dzięki rzeczowej ocenie dowiemy się co robimy prawidłowo, i co jeszcze możemy udoskonalić. Bezsprzecznie wyjdzie to na korzyść zarówno nam, jak także firmie oraz innym pracownikom.

pracownik
Author: Mark Warner
Source: http://www.flickr.com
Metody oceny pracowniczej są niesłychanie przeróżne. Najpopularniejszą metodą jest ranking, który najlepiej stwierdzi się wtedy, gdy pracownicy mają podobne obowiązki. Atrakcyjną procedurą oceniania pracowników jest również skonfrontowanie parami oraz skala punktowa, dzięki jakiej wolno ocenić zaangażowanie pracowników.

W przedsiębiorstwach wykorzystuje się także metodę swobodnego opisu, która pozwala stwierdzić w jaki sposób pracownik wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Jeżeli myślisz, że ten artykuł jest warty zainteresowania, to co powiesz, gdy przeczytasz więcej wiadomości z tego źródła (https://www.workservice.pl/praca/recepcja/warszawa/)?. Zwyczajnie kliknij tu oraz zobacz.

W nadzorowaniu pracowników zdołają pomóc też rejestracje wydarzeń krytycznych. Polega to na tym, iż monitoruje się wszystkie sukcesy oraz potyczki pracowników, natomiast po pewnym czasie ogół się podsumowuje. W poniektórych przedsiębiorstwach stosuje się również strategię 360 stopni, to oznacza, że pracodawca bierze pod uwagę także opinie innych pracowników lub zespołu, w jakim wiadoma osoba pracuje.

Tags: Zespół, PRacownik, przedsiębiorstwo