O poprawie efektywności pracy


Egzystencja człowieka bez pracy nie ma sensu. Człowiek nie czuje spełnienia, jeśli nie sprawdzi się w pracy. Miarą człowieka często jest jego angaż w wykonywaną pracę.


Te odczucia (ktoś może je nazwać frazesami) określają pewien wycinek rzeczywistości, jakim jest praca (zobacz l4 od psychiatry) i człowiek. Jeśli połączymy słowa: „człowiek” i „praca” to chcąc nie chcąc otrzymamy skrajne skojarzenia: od zadowolonego, spełnionego obywatela po smutnego, zupełnie niezdolnego do szczęścia ze swojej pracy, pracownika. O tym, czy nie lubimy, czy lubimy swoją pracę zależy od wielu czynników. Jakie to czynniki?

4results
Author: 4 Results
Source: http://www.4results.pl
Najbardziej sprawiedliwy podział (który tym samym nie kończy tego tematu), to model na którym jest góra pieniędzy plus uśmiech, góra pieniędzy plus zmęczenie i niezadowolenie, mało pieniędzy plus uśmiech. O co w tym chodzi? Już wyjaśniam. W pierwszym przypadku mamy człowieka, który zarabia dużo pieniędzy, a ponadto lubi swoją pracę, dlatego też jest i kasa, i uśmiech, czyli uciecha z pracy.

kobiety w biurze
Source: flickr.com
W drugiej sytuacji opisana jest praca, która również daje pokaźne pieniądze, lecz daje jednocześnie zmęczenie i znużenie tą pracą. Po prostu, ktoś pracuje, bo dane zajęcie przynosi fajne dochody, ale jednocześnie nie cierpi swojej pracy. Trzeci przykład, to człowiek o normalnych, przeciętnych dochodach, ale ponadprzeciętnym zadowoleniu z życia. Nieważne są pieniądze, duże one nie są, ale gwarantują spokojne życie, najistotniejsza jest praca, która jednocześnie jest pasją, to w niej nasz bohater się spełnia.


Opracowano systemy, które zwiększają wydajność pracy. Odnosi się do tego Total Productive Maintenance. Ten program realizowany jest na dwóch płaszczyznach. Jedną z nich jest człowiek, drugą maszyna. W skrócie ujmując konsulting TPM jest odpowiedzialny za powiększenie efektywności każdego pracownika dzięki zwiększeniu ich umiejętności oraz wiedzy. Pomaga to im także zwiększyć własną odpowiedzialność. Wszystkie te czynniki wpływają na wzrost zadowolenia z pracy, bo pracownik odnajduje swoje miejsce, lepiej i efektywniej pracuje, a jednocześnie jego działania jest bardziej samodzielne. Źródło informacji:

Tags: program, pieniądze, praca