O paru niegdysiejszych nowinkach ze świata informatyki, które dzisiaj są znane już nie jedynie profesjonalistom z tej branży


Branża informatyczna jest wyróżniająca się, jeśli weźmiemy pod uwagę jeden fakt, a mianowicie to, że nowinki błyskawicznie tracą na aktualności. Właściwie w każdym roku dany program antywirusowy albo system operacyjny bywa unowocześniany, czyli pojawiają się w nim praktyczne udogodnienia, przez co poprawia się jego funkcjonalność. W rezultacie kto nie śledzi ze staranną uwagą nowości, ten może prędko wypaść z gry. W końcu Linux serwer w wersji tej obecnej i tej sprzed kilku lat, to zupełnie inny system.


Serwer Linux
Author: Linux Screenshots
Source: http://www.flickr.com
Gdy pierwsze komputery wchodziły do użytku, wtedy jeszcze nawet nie sądzono, że internet (zobacz pozycjonowanie stron w wyszukiwarce Google) stanie się w równym stopniu popularny co późniejszy laptop czy iPod. Należy jednak wspomnieć, że globalna sieć staje się tak dobrodziejstwem, jak i przekleństwem. W końcu ofiarami hakerów stają się banki, a nawet ważne urzędy w kraju. Wszystko z tej przyczyny, że laptop bez podłączenia do sieci jest niemal bezużyteczny. Zresztą na tym jeszcze nie finał. Następnym udogodnieniem stała się możliwość połączenia poszczególnych urządzeń w sieć. Aby takie połączenie było sensowne, trzeba pomyśleć o specjalnym oprogramowaniu, które zostanie zaimplementowane na jednym z komputerów tak, by można było z łatwością zarządzać pozostałymi.

Zainteresował Cię omawiany wpis i musisz odnaleźć analogiczne teksty? Kliknij zatem ten odnośnik i zobacz więcej porad tutaj.

I tak z myślą o firmach powstał dla przykładu Linux serwer (dowiedz się więcej na stronie www).

Praca na komputerze
Author: Intel Free Press
Source: http://www.flickr.com
Razem z rozwojem komputeryzacji dużo danych gromadzi się na twardych dyskach albo na specjalnych nośnikach (np. płytach DVD). Tego typu postępowanie jest proekologiczne, ponieważ zużywa się mniej papieru, który przecież jest wytwarzany ze szkodą dla środowiska naturalnego. A istotnych informacji nie trzeba już gromadzić we własnym biurze. Firmy informatyczne już pewien czas temu wprowadziły do swej propozycji usługowej nowy podpunkt, a mianowicie dane w chmurze. Za umówioną opłatą ważne dla zakładu informacje można zamieścić na wirtualnym dysku. Dzięki wspomnianemu rozwiązaniu nie trzeba się już troszczyć o to, gdzie zapisywać świeże informacje, a dodatkowo każdy pracownik będzie miał zapewniony do nich dostęp online.

Dane w chmurze to idealne rozwiązanie, z którego na pewno będą chcieli skorzystać finansiści, o ile oczywiście poznają korzyści wynikające z wdrożenia tzw. hostingu. Z kolei osoby indywidualne chętniej skorzystają z innych zdobyczy nowoczesnej nauki. Na przykład, niedorośli faceci ochoczo zainwestują otrzymane kieszonkowe na nabycie nowego monitora albo gry komputerowej. A rodzice rozglądną się za oprogramowaniem, które uchroni ich dzieci przed zagrożeniami czyhającymi w sieci.

Tags: komputer, notebook, laptop, system operacyjny, dane