Nadeszła pora na złożenie rozliczenia podatkowego? Dowiedz się, o czym pamiętać


Rozliczanie podatku to zadanie każdej osoby, jaka płaci podatki. Trzeba robić to w każdym roku kalendarzowym, termin z kolei, w jakim mamy to zrobić, mija 30 kwietnia oraz jest to rozliczenie za rok poprzedni. Czasem przypominamy sobie o tym dużo za późno oraz z pośpiechu możemy zapomnieć o istotnych sprawach, toteż dobrze wiedzieć, o czym pamiętać, kiedy właśnie planujemy złożyć PIT 2016.

jak obliczyć podatek
Author: eFile989
Source: http://www.flickr.com
Nade wszystko trzeba pamiętać o podaniu identyfikatora podatkowego, jakim jest nie jedynie NIP, ale także numer PESEL. PESEL wpisują jednakże wyłącznie osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie płacą podatku VAT i nie opłacają składek ZUS. Trzeba o tym pamiętać, gdyż wszyscy inni są zobligowani podać numer NIP. Co z osobami, jakie w minionym roku zawiesiły swą firmę? Wtedy także należy podać NIP, pomimo iż firma może już nie działać. W zeznaniu trzeba także koniecznie podać adres zamieszkania oczywiście odnosząc się do odpowiedniego roku podatkowego. Następną znaczącą informacją, jaką trzeba umieścić, jest podanie informacji, jak chcielibyśmy otrzymać zwrot nadpłaty.Możemy wybrać trzy opcje – wypłata w kasie, przekaz pocztą bądź przelew na rachunek bankowy, którego numer zapiszemy we właściwym polu uzupełnianych dokumentów. Trzeba też pamiętać, że jeśli czas na złożenie deklaracji podatkowej odrobinę za mocno nam się skurczył, powinniśmy zrobić wszystko, by jednak się wyrobić . W przeciwnym wypadku może czekać nas kara finansowa, która rzeczywiście naruszy nasz budżet, gdyż to kwota rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Nie pozwólmy więc na to, aby doprowadzić do takiej sytuacji, kiedy zostaniemy nią obciążeni. To z pewnością nic przyjemnego, w szczególności, iż niedługo okres wakacyjny i gotówkę korzystniej jest spożytkować w inny sposób.

kobieta rozliczająca pit
By ułatwić sobie zadanie oraz nieco przyspieszyć cały proces, przede wszystkim omijając kolejki, które bez wątpienia czekają nas w Urzędach Skarbowych, można ściągnąć darmowy program PIT 2016. Umożliwia on nie tylko uzupełnić wymagane dokumenty nie wychodząc ze swojego domu, ale także przesłać je do odpowiedniej placówki. To znaczne uproszczenie, z jakiego bezapelacyjnie warto jest skorzystać.

Tags: dokumenty, budżet, podatek, PESEL