Kupujemy samochód z drugiej ręki – co należy sprawdzić?


W chwili,gdy podejmujemy decyzję o zakupie samochodu często pojawia się wiele dylematów. Jeśli kupujemy auto bezpośrednio z salonu, w zasadzie kluczowy jest wybór marki i konkretnego modelu. To, na co zwracamy uwagę to wielkość, jakość wykończenia, kształt bryły czy kolor pojazdu. Ważną kwestią są również wszelkiego rodzaju gadżety i generalne wyposażenie. Gdy natomiast postanawiamy nabyć auto używane, do wymienionych powyżej kwestii dochodzi jeszcze bardzo ważny aspekt, jakim jest ocena stanu technicznego.

spotkanie inżynierów
Author: Office of Naval Research
Source: http://www.flickr.com
Powinniśmy mieć na uwadze fakt, iż kilku- czy kilkunastoletnie auto, które miało już swojego właściciela, lub nawet kilku, jest już w pewnym stopniu zużyte . W związku z tym, jeśli zależy nam na nabyciu samochodu z drugiej ręki, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na ogólne parametry wybranego przez nas modelu, ale co najważniejsze, na stan techniczny danego egzemplarza. To, co jest bardzo istotne, to przebieg silnika umożliwiający stwierdzenie, ile kilometrów auto (tor off-road) już pokonało. W związku z tą informacją, biorąc pod uwagę średnią żywotność silnika, zależnie od tego czy jest to diesel czy też benzyna, jesteśmy w stanie oszacować jak długo samochód jeszcze pojeździ.W tym przypadku oczywiście warto się również przejechać i wsłuchać w pracę silnika, oceniając czy wszystko jest w porządku. Kolejną kwestią techniczną, którą trzeba sprawdzić to stan zawieszenia oraz hamulców. Reperacja tych stref samochodu zwykle wiąże się ze znacznymi kosztami, które będziemy musieli ponieść jeżeli np. kupimy samochód z wadliwym układem wydechowym. Warto szczegółowo przyjrzeć się także karoserii, dzięki której możliwa będzie ocena, czy auto (zobacz by porównać) było garażowane, przez co bardziej zadbane, czy też było trzymane na zewnątrz i pozostawało narażone na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne – na przykład grad. Tym, co jest nieznacznie mniej ważne, jednakże warto to dobrze sprawdzić, to elektronika wewnątrz samochodu.

Należy mieć świadomość, iż na przykład nieotwierająca się jedna szyba z tyłu pojazdu nie będzie jakimś strasznym dramatem, ale niedziałająca klimatyzacja lub brak odpowiedniego podświetlenia zegarów już tak. Trzeba niestety brać pod uwagę fakt, iż każda naprawa dotycząca elektroniki samochodu jest bardzo kosztowna, a im więcej funkcji auto posiada, tym więcej tego typu awarii może wystąpić. Podsumowując, jeżeli sami nie mamy pewności, czy wszystko dobrze przeglądnęliśmy, zawsze istnieje coś takiego jak fachowa diagnostyka techniczna . W zakładzie oferującym tego rodzaju usługi specjalista skrupulatnie sprawdzi stan auta oraz oceni koszty ewentualnych napraw. Warto skorzystać z takiej usługi, aby mieć pewność, że samochód który chcemy nabyć jest w dobrym stanie i nie będziemy musieli zbyt wiele inwestować w jego ewentualną renowację.

Tags: Elektronika, usługi, stan techniczny