Jaka jest rola muzyki w multimediach, reklamie i filmach, jak można całkowicie legalnie wykorzystywać utwory muzyczne.


Muzyka jest tak naprawdę wszędzie obecna wokół nas, w zasadzie bez przerwy można jej słuchać w wielu stacjach radiowych. Spełnia również bardzo istotną rolę w reklamie, niekiedy można stwierdzić, że niektóre spoty reklamowe są popularne właśnie dzięki dobrze wybranemu podkładowi muzycznemu.


czarno-biała gitara
Author: Kay Lammers
Source: http://www.flickr.com
Tak naprawdę niewiele jest reklam, które są pozbawione zupełnie muzyki, bardzo duża ich część jakiś muzyczny podkład posiada. Czasami będzie on tylko dyskretnym uzupełnieniem wizualnego przekazu, a czasami stanowi jeden z najważniejszych elementów takiej reklamy. Specjaliści od promocji i marketingu bardzo często wykorzystują popularne utwory muzyczne, wręcz hity z pierwszej dziesiątki list przebojów, a czasami muzykę się komponuje całkowicie od nowa, właśnie na potrzeby danej reklamy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że używanie czyiś wiązać się może, i najczęściej się wiąże, z koniecznością poniesienia określonych opłat. Niekiedy podpisywane są osobne umowy, w których jest zawarte wynagrodzenie, a niekiedy można wykorzystać piosenki oferowane w bankach muzyki.

Takie banki są coraz częściej wykorzystywane przez producentów filmowych, reklamowych i multimedialnych. Ich dużą zaletą jest sposób licencjonowania, w dużej ich części płaci się jednorazową opłatę licencyjną i później można w dowolny, oczywiście wyznaczony w licencji sposób korzystać z danego utworu.


Wybór piosenek w bankach muzyki bez przerwy się zwiększa, może najnowszych hitów się tam nie znajdzie, lecz już tych starszych jest całkiem sporo. W dużych bankach muzyki dostępnych jest już nawet po pięćdziesiąt tysięcy utworów, więc wytwórcy reklam i filmów mają sporo do dyspozycji. Ostatnio powstają również portale oferujące piosenki i utwory bez żadnego płacenia za to, tego typu bank muzyki (okazyjne muzyka bez opłat za publiczne odtwarzanie) za darmo również daje możliwość korzystania z dostępnych utworów zupełnie legalnie. My możemy polecić bank Royalty Free Heaven. Dzięki bankom muzyki, czy to darmowym, czy płatnym, znacznie łatwiej jest robić różne podkłady filmowe oraz reklamy, bo można sprawnie i w pełni legalnie wyszukać interesujące utwory.

Tags: Podkład, piosenki, reklama, licencja