Jak wygląda rozwód? Jakie kwestie są podejmowane? O jakich rzeczach trzeba pamiętać?


Rozwód to pewnie jedna z gorszych chwil w ciągu życia, choć dla niektórych może być sposobem na uwolnienie się z nieudanego, nieszczęśliwego związku. Sporo osób nie wzięłoby rozwodu przez wzgląd na strach oraz niezrozumienie rozwodowych procedur. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić, jak wyglądają związane z tym procedury.


Do rozwodów dochodzi wszędzie, w każdym miejscu także można liczyć na pomoc, jak rozwód (przygotowanie do rozwodu) Rzeszów. Na początek warto wiedzieć, iż postępowanie w sądzie o orzeczenie rozwodu ma charakter osobisty . Oznacza to, że nie ma możliwości, aby rozwodu domagał się przedstawiciel ustawowy małżonka, albo też prokurator. Orzeczenie rozwodu może nastąpić jedynie po przeprowadzeniu procesu sądowego.
sąd
Author: Tori Rector
Source: http://www.flickr.com
Ma to związek z faktem, że dopiero po złożeniu przez małżonków pozwu, sąd będzie mógł zacząć rozstrzygać sprawę.

W takim trybie jeden z małżonków pozywa drugiego o rozwód ( www.adwokat-wroclaw.com.pl/rozwody ), niezbędne w związku z tym aby wskazać, że nastąpił trwały, nieodwracalny i całkowity rozkład pożycia w sferze uczuciowej, fizycznej, a także ekonomicznej. Sąd pobiera z góry stałą opłatę, jakiej wysokość wynosi 600 złotych. Jedna rada: gdy nakleimy od razu znaczki opłaty sądowej na pozwie rozwodowym, to taka sprawa będzie szybciej rozpatrywana. Jeszcze inne opłaty także mogą się pojawić, ale są związane bardziej z dochodzeniem alimentów, podziałem mieszkania czy rozdziałem majątku. Sąd rozpatrzy sprawę na rozprawie, natomiast może być ich więcej niż tylko jedna. Przesłuchanie małżonków to obowiązek sądu. W trakcie procesu obie strony są w stanie przedstawiać wszelkie dowody. Przy tym można prosić sąd o użycie dowodów, które wnoszą do rozprawy świadkowie, dokumenty czy biegli.


Niestety zdarza się, iż małżonkowie chcą w tego typu sprawie o rozwód wykorzystać własne dzieci. Warto jednakże pamiętać, iż jako świadkowie nie mogą być przesłuchiwani małoletni, jacy nie mają jeszcze trzynastu lat. Jeśli chodzi o małoletnich, którzy są dziećmi albo wnukami stron, dopuszczalny wiek wynosi siedemnaście lat. W trakcie procesu sąd może przesunąć sprawę do postępowania mediacyjnego, jak dojdzie do wniosku, iż są szanse na utrzymanie małżeństwa. Identycznie może to wyglądać, jeśli chcemy załatwić sporne kwestie między małżonkami, które odnoszą się do zaspokojenia potrzeb rodziny, alimentów albo sposobów sprawowania władzy rodzicielskiej. Na wypadek problemów można skonsultować się ze specjalistą, na przykład radca prawny Rzeszów.

Tags: rodzina, pozew, alimenty, prokurator