Jak wiele wspólnego z typowo dziecinnymi zajęciami mają współczesne technologie wytwarzania prototypów


Jednym z najbardziej ulubionych pacholęcych zabaw jest lepienie bałwana. To zajęcie staje się niekiedy na tyle zajmujące i przyjemne, że zdarza się, że nawet opiekunowie prawni włączają się w tworzenie tej nieco niezgrabnej sylwetki. Z kolei taką czynność można byłoby porównać do jednej z metod zaawansowanych technologii wytwarzania. A mamy w tym miejscu na myśli tzw. szybkie prototypowanie, a konkretniej selektywne spiekanie laserowe.


druk 3s
Author: ciron810
Source: http://www.flickr.com
Do procesu wytwórczego używa się specjalnego proszku, zatem porównanie ze śniegiem wydaje się pozostawać zupełnie zasadne.
Jeżeli będziemy dalej drążyć określony w temacie temat, to szybko stwierdzimy, że podobieństw jest jeszcze więcej. Zarówno łączenie śniegowych kul w bałwana, jak i selektywne spiekanie laserowe można byłoby zaliczyć do tzw. technik addytywnych. W czasie wytwarzania modelu dostarcza się jedynie budulec, z którego powstaje konkretna rzecz (tu szczegóły: innego tzw. techniki ubytkowe, czyli takie, kiedy tworzywo poddaje się obróbce takiej jak szlifowanie czy wiercenie. Z kolei ta technika jest dobrze znana stolarzom, którzy z drewna sosnowego są w stanie stworzyć najprawdziwsze cudeńka. A wracając do naszych przykładów wziętych z życia naszych pociech należałoby przytoczyć jeszcze jedno exemplum. A tym razem odniesiemy się także do banalnego, a zarazem ewidentnego przykładu.
Weźmy więc pod lupę zupełnie prostą czynność, jaką jest robienie pieczątki z kartofla. Żądany wzór powstaje w tym przypadku poprzez wycinanie fragmentów bulwy ziemniaczanej i już po upływie kilkunastu minut pieczęć jest przygotowana do wykorzystania. A przy okazji zauważmy, że osoby pełnoletnie także zajmują się całkiem podobnym zajęciem. Wykonywanie rzeźb w jarzynach i owocach tropikalnych nosi nazwę carvingu, a moda na tego rodzaju hobby, a niekiedy nawet na pracę zarobkową, przywędrowała do nas z Dalekiego Wschodu - to tak na marginesie (informacje: prototypowanie 3d).


model 3d
Author: Philippe Put
Source: http://www.flickr.com
Pomimo tego że selektywne spiekanie laserowe pozostaje nową technologią, to jeszcze w jakimkolwiek wypadku nie wyparło tych tradycyjnych, czyli bardzo dobrze znanych nam metod, które mają się całkiem dobrze. Ultranowoczesne techniki potrzebują nieco czasu na upowszechnienie się - przecież każdorazowe wprowadzenie nowinki wymaga tego, aby zatrudnić fachowców, którzy znają temat od podszewki i dodatkowo są w stanie obsłużyć skomplikowaną aparaturę. A do tego dorzućmy jeszcze jeden fakt: za urządzenia wykorzystywane podczas pracy trzeba rzecz jasna zapłacić majątek.

Tags: materiał, rzeźby, metody, tworzywo