Jak rozwój sieci www wpływa na strategie używane w marketingu


Nadejście ery technologii informatycznych przetransformowało wiele aspektów życia, w tym także luźno rozumiane założenia marketingu i reklamy. Sieć została sferą nie tylko sprzedaży usług, treści i produktów, ale i polem zmagań dla firm, producentów, twórców reklam i wszystkich osób związanych z marketingiem. Dzisiaj nie można już sobie pozwolić na brak danej marki w sieci. Jeśli nikt nie mówi o twoich produktach czy usługach na Facebooku czy Youtube, a portal twojej firmy nie ukazuje się na pierwszej stronie wyszukiwania, jest niezmiernie prawdopodobne, że właśnie uciekają Ci możliwi klienci.

e-marketing
Author: Luc Legay
Source: http://www.flickr.com
Obserwowana obecnie rewolucja w marketingu nie dość, że dzięki Internetowi przemodelowała myślenie o reklamie, to jeszcze przyniosła nowe sposoby promowania produktów. Jednym z nich są opinie o produktach, zamieszczane nie tylko na forach tematycznych odpowiednich dziedzin handlu, ale też na wyspecjalizowanych portalach pozwalających na uzewnętrznianie swojej opinii odnośnie nabytego produktu (jak zdobywać wartościowe opinie o produktach).Od pewnego czasu jednakże, wiarygodność takiej taktyki znacząco maleje wraz ze wzrostem zjawiska tzw. marketingu szeptanego, czyli kupowania opinii przez wytwórców u copywriterów czy studentów, którzy za małe pieniądze są skłonni stworzyć pozytywne recenzje produktów, których nieraz nawet nie widzieli na oczy. Ta niedobra tendencja powoduje utratę wiarygodności przez portale zakupowe i samych wytwórców, dlatego marketingowcy starają się szukać innowacyjnych strategii i nieustannie prowadzą badania marketingowe Przykłady strategii, która odnosi coraz większe sukcesy (przykład badań marketingowych) to tak zwane studium przypadku.

Jeżeli chodzi o strategię studium przypadku przykłady z naszego rodzimego rynku to chociażby kampania browaru Tyskie w czasie Mistrzostw Europy Euro 2012 (przykłady studium przypadków). W czasie tej niesamowicie udanej kampanii, firma nie tylko zwiększyła swoje obroty, ale stała się nawet na czas imprezy liderem w sprzedaży piwa w naszym kraju. Marketingowcy Tyskiego wyszli ze słusznego założenia, że aby przekonać do siebie nabywców nie wystarczy dobra opinia o produkcie czy spoty reklamowe. Wyszli z inicjatywą krótkiego programu emitowanego w TVP, ‘Piąty Stadion’, nawiązującego do Euro 2012 i równocześnie zachęcającego do śledzenia zmagań piłkarzy przy butelce piwa Tyskie. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a studium przypadku było sprytnie obraną strategią.

Tags: firmy, reklamy, sukcesy, obroty