Jak obecnie wygląda gospodarka wszystkimi odpadami w Polsce, znaczenie dokładnego sortowania śmieci


Ironią naszych czasów jest fakt, że im społeczeństwo jest bardziej nowoczesne, tym więcej produkuje śmieci. Ich ilości są bardzo duże, dodatkowo ogromna ich część jest wyrzucana na śmietniki i nie jest w żaden sposób później przetwarzana.

Pośród wytwarzanych przez nasze społeczeństwo odpadów jedno z pierwszych miejsc zajmują najróżniejsze opakowania i butelki. Produkowane są one najczęściej z papieru, plastiku i szkła. O ile papier i szkło należą do naturalnych surowców, i je w miarę dobrze się przetwarza, o tyle tworzywa sztuczne stanowią ogromny problem dla naszej planety.

Porozrzucane gdzieś w lesie czy jeziorze będą tam leżały przez tysiące lat i nie ulegną rozkładowi. Niestety w naszym kraju, w odróżnieniu do zachodnich sąsiadów, nadal świadomość pod tym względem nie jest wysoka. W związku z tym gospodarka odpadami (polecamy witryna internetowa) szkolenie przydałoby się każdej firmie. Dla wielu osób wyrzucenie pustej butelki czy reklamówki z plastiku to rzecz zupełnie normalna. Na szczęście powoli się to zaczyna zmieniać, zwłaszcza że od niedawna obowiązują nowe zasady, regulujące w dużym stopniu zarządzanie odpadami.

kolorowe kosze na odpady
Author: m.a.r.c.
Source: http://www.flickr.com
Bardzo dużą zmianą, którą zaproponowano w tej tematyce, to obowiązek segregacji odpadów już na poziomie mieszkań i związana z tym organizacja ich odbioru. Obecnie trzeba do osobnych pojemników wyrzucać odpady komunalne, których się nie da już przetworzyć, a osobno wszystko to, co może być ponownie w jakiś sposób wykorzystane. Przy gospodarstwach indywidualnych odpady powinny znajdować się w oddzielnych, łatwych do rozpoznania workach, a w większych blokach służą do tego odpowiednie pojemniki.Ten etap jest niezwykle ważny, bo jeśli mieszkańcy będą odpowiednio segregować wszystko już w swoich mieszkaniach, to przełoży się to na mniejszą ilość pracy w miejscach do sortowania, a co za tym idzie efektywniejsze wykorzystanie wszystkiego. W związku z tym że na samym początku obowiązywania przepisów wiele spraw nie uporządkowano do końca, to jeśli ktoś nie wiedział, jak w praktyce ma to wyglądać, to mógł zapisać się na przykład na gospodarka - https://www.kape.gov.pl/page/plany-gospodarki-niskoemisyjnej - odpadami szkolenie, które wyjaśniało wiele spraw.

Tags: śmieci, butelki, papier, odpady, Reklamówki