Jak może funkcjonować nowoczesna firma czyli co może dać wdrożenie certyfikatów ISO.


W obecnym świecie biznesu coraz bardziej zaczyna się liczyć jakość i profesjonalizm. Firmy, które działają byle jak, bez pomysłu albo będą miały organizacyjny chaos muszą się liczyć z tym, że w pewnej chwili zostaną z tyły. Także coraz większa liczba klientów wymaga tego, żeby ich dostawcy trzymali jak najwyższy poziom. Z tej też przyczyny można pomyśleć o wyjściu, które przede wszystkim uporządkuje i poprawi wiele rzeczy w firmie, a po drugie dostarczy informację o tym klientom.

Otrzymany certyfikat
Author: Claus Günther
Source: http://www.flickr.com
Rozwiązaniem tego typu mogą być certyfikaty ISO - ISO 50001 -, potwierdzające, że dana firma będzie spełniać wszystkie konieczne standardy i uruchomiła u siebie odpowiednie rozwiązania i procedury. Część właścicieli obawia się trochę wdrażania tego typu norm u siebie, twierdząc, że przede wszystkim są one drogie, a także wymagać będą wielkich zmian. Rzeczywiście bez jakiś zmian się raczej nie obejdzie, bo certyfikat iso (więcej na ten temat tutaj) we wszystkich dziedzinach będzie ich potrzebował, ale najczęściej takie zmiany dadzą firmie same korzyści, bo porządkują mnóstwo rzeczy.

Certyfikaty ISO
Author: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com
Do uruchomienia normy iso da się podejść albo samemu, albo przy pomocy jakiejś zewnętrznej firmy zajmującej się kontrolingiem, jaka będzie się zajmować nie tylko realizacją poszczególnych działań, lecz również dużo przydatnych zmian. Wszystko będzie się zaczynać od wstępnego audytu, podczas którego trzeba będzie ocenić strukturę organizacyjną w firmie i funkcjonujące procedury i dokumenty. Często będzie tak, że sporo dotychczasowych rozwiązań da się z powodzeniem używać w nowej strukturze, a niekiedy konieczne będzie przemodelowanie wszystkiego od początku. Drugim etapem jest budowa kompletnej struktury organizacyjnej i określenie harmonogramu prac i zakresów odpowiedzialności danych osób. Na tym etapie należy też ustalić wszystkie zasady, które docelowo będą wdrażane. jeżeli na papierze wyglądać będzie dobrze, to trzeba przystąpić do budowy całej struktury organizacyjnej. Jednym z ważniejszych elementów na tym etapie są szkolenia załogi oraz kadry kierowniczej, dzięki czemu będą oni umieli wykorzystać w praktyce wdrożone normy i metody.Tags: biznes, firma, normy iso