Gdy potrzebujesz pomocy radcy prawnego


Unieważnienie związku małżeńskiego? Postępowanie karne w sądzie? A może nierzetelny partner w interesach? Do której z osób świadczących pomoc prawną należy zgłosić się w takich sytuacjach: adwokata czy radcy prawnego? Czym się różni sędzia od prokuratora, potrafi wskazać w zasadzie każdy. Z odróżnieniem adwokata od radcy, jest już jednak znacznie gorzej. Nie powinno nas to dziwić, gdyż w ostatnich latach dało się zauważyć skłonność zacierania różnic między dwoma zawodami.


radca prawny
Author: Kevin Napper
Source: http://www.flickr.com
Chociaż radca prawny jest zawodem popularnym, to okazuje się, iż społeczeństwo ma nieduże pojęcie na temat pracy radcy prawnego. Często bywa niesłusznie postrzegany jako doradca prawny, nie mający udziału w bezpośrednich sprawach. W końcu nadeszła chwila w której uprawnienia radców oraz adwokatów w zasadzie niczym się nie różnią i radca ma prawo nas reprezentować w sprawach cywilnych, rodzinnych i ubezpieczeniowych.

Praca radcy prawnego polega głównie na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych a także projektów akt prawnych (radca (http://kancelarie-knuter.pl/prawnicy/radca-prawny-wojciech-knuter) prawny we Wrocławiu). Choć w przypadku sądów, sprawa ma się nieco inaczej niż u adwokata. Radca prawny nie może występować w sądzie jako obrońca oskarżonego w sprawach karnych i karnoskarbowych. I to jest podstawowa różnica, jaka dzieli te dwa zawody.

Jak wybrać dobrą kancelarię adwokacką? Wybór adwokata (zobacz więcej) do niedawna nie był prosty. Najczęściej był on polecany przez znajomych, współpracowników lub krewnych. Dzisiaj, każda kancelaria ma założoną stronę internetową, gdzie jesteśmy w stanie poznać jej specjalizację i zakres usług. Dlatego poszukiwania musimy zacząć od wybrania dobrej kancelarii prawnej, a dopiero później powinien wzbudzić nasze zainteresowanie radca prawny. Godne polecenia są przede wszystkim kancelarie duże, prowadzące działalność od dłuższego czasu, które mają już wyrobioną renomę i zdobyły zaufanie klienta.


prawo
Coraz głośniej mówi się iż Ministerstwo Sprawiedliwości rozmawia o połączeniu obydwu zawodów w jeden. Albowiem Polska jest jednym z niewielu państw w Europie w którym mamy do czynienia z takim dualizmem zawodów prawniczych. W innych państw występuje raczej jeden zawód. Mając ten fakt na uwadze w Polsce rozpoczęły się już prace nad ich połączeniem. Czy coś wyniknie z tych rozmów, nie wiadomo.

Tags: praca, pomoc, Wybór, rola