Garść uwag na temat skutecznego zarządzania grupą pracowników i konieczności okresowej kontroli


Z jednej strony ocenianie, a także sugerowanie bywają tymi czynnościami, którym poświęcamy się z wielkim zacięciem. Trochę paradoksalny pozostaje fakt, że gdy przychodzi czas na ocenę pracy podwładnych, to niejeden pracodawca ma kłopoty z realizacją tak obranego celu. Z tej przyczyny, jeżeli ocena pracownika musi zostać dokonana w jak najkrótszym czasie, to należy szukać rady w agencjach doradztwa personalnego albo natychmiast zacząć przeglądać branżowe czasopisma.


pracownicy w firmie
Author: BrickleyDeLong
Source: http://www.flickr.com
Efektywność działań pracowniczych jest ważna nie tylko z punktu widzenia interesów przełożonego. Dla samego podwładnego tzw. informacja zwrotna również nie jest bez żadnego znaczenia, więc ocena pracownika ma o wiele głębszy sens niż moglibyśmy zakładać. Należy jedynie pamiętać o tym, że weryfikowanie działań tak sekretarzy, jak i murarzy nie powinno kojarzyć się pesymistycznie. Typowo szkolna reguła oceniania nie zawsze jest dobrze postrzegana - wytknięcie braków nie powinno więc budzić tych odpychających emocji, bowiem te z kolei mogą odbić się pejoratywnie na funkcjonowaniu całego zespołu.

Gdy poruszamy zagadnienie oceny naszej brygady, to najczęściej nawet nie myślimy, że ta kwestia jest aż tak rozległa. Psychologia już dawno wyszła z powijaków i teraz jest już samodzielną dyscypliną naukową. Można byłoby zaryzykować stwierdzenie, że po części bywa to wiedza zastrzeżona, bo znana zazwyczaj jedynie osobom wtajemniczonym, czyli doradcom zawodowym. Na przykład pojęcie ocena 360 stopni może krzynę zaskoczyć szefów, zwłaszcza tych, którzy ledwie objęli swoje posady. Tymczasem im większe nasze horyzonty myślowe, tym większy sukces w interesie.


ocena pracownika
Author: Victor1558
Source: http://www.flickr.com
Ocena 360 stopni bywa najbardziej pełną oceną pracy członków załóg pracowniczych. Jej odkrywczość polega głównie na tym, że głos osadzający oddaje się tak towarzyszom zza biurka, jak i pracodawcom, a nawet samym pracowników. Rzecz oczywista takiej kontroli z wiadomych powodów nie przeprowadza się nazbyt często. Trzeba również nie zapominać o tym, że interpretacja uzyskanych wyników powinna przypaść zupełnie postronnej personie. Byłoby najlepiej, aby takie zadanie powierzyć specjalistom, czyli dla przykładu absolwentom studiów z zakresu psychologii. To daje pewność obiektywizmu,a sam podwładny nie powinien poczuć się dotknięty rezultatem badań, nawet jeżeli będą one nieco nieprzychylne.

Tags: nauka, psychologia, pracodawca