Funkcjonowanie biura: jak prawidłowo niszczyć dokumenty? Sprawdź popularne metody


Każda firma oraz każdy urząd podczas każdego roku funkcjonowania wytwarza wielką ilość bardzo różnych dokumentów. Część z tych dokumentów musi być przechowywana w archiwum. Są jednak i takie dokumenty, które do tego archiwum nie trafiają. Wiele osób zadaje więc pytanie, jaki jest los tych dokumentów: czy mogę one trafić do ogólnodostępnego kosza na śmieci, a później na wysypisko?


Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami żadne dokumenty, które nie trafią do archiwum nie mogą być wrzucone ogólnodostępnego do kosza na śmieci. Wszystkie firmy i urzędy przekazują powstałe u nich dokumenty do archiwum. Brakowanie dokumentów i niszczenie dokumentów powinno być wykonywane wyłącznie w archiwum.
segregatory
Author: Timm Suess
Source: http://www.flickr.com

Obecnie na rynku działa naprawdę duża liczba firm, które przejmują na siebie obowiązek nie tylko przetrzymywania dokumentów. Firmy te wykonują również niszczenie dokumentów. Firmy tego rodzaju niszczą dokumenty w specjalistycznych urządzeniach, a firma, która zleciła ich zniszczenie otrzymuje profesjonalnie przygotowany certyfikat , który potwierdza wykonanie usługi. Firmy te proponują także dodatkową usługę, jaką jest brakowanie dokumentów. W ramach tej usługi firma zajmuje się wyszukaniem w zakładowym archiwum dokumentacji, która nie musi być dłużej przechowywana a co za tym idzie może zostać przekazana do zniszczenia.

Więcej na ten temat: Destroy

Firmy oferują właścicielom firm bez wątpienia kompleksowe usługi. W zakres ich usług wchodzi także utylizacja dokumentów. Oferowana utylizacja dokumentów przez profesjonalną firmę wykonującą tego rodzaju usługi zaczyna się od odebrania dokumentów z firmy profesjonalnymi, dostosowanymi do przewozu dokumentów samochodami. Z usług tego rodzaju firm korzystają zazwyczaj bardzo duże firmy, które wytwarzają wielkie ilości dokumentów i nie potrafią poradzić sobie z ich utylizacją w małych, przeznaczonych do użytku biurowego niszczarkach.


Niszczarki stworzone z myślą o biurach są na ogół zbyt małe, by poradzić sobie z błyskawicznym zniszczeniem dużej ilości dokumentów. Nie ma więc co się dziwić, że firmy zajmujące się utylizacją dokumentacji nie narzekają na zbyt małą liczbę klientów. Z pewnością mogą także liczyć, że w kolejnych latach klientów brakować im nie będzie. Obecnie sądzi się, że tego rodzaju firmy mają przed sobą naprawdę różową przyszłość.

Sprawdź też - profesjonalne brakowanie dokumentów

Tags: certyfikat, archiwum, niszczarkach