Dzięki energii elektrycznej mamy obecnie okazję do życia na poziomie, o którym mogli jedynie śnić nasi przodkowie


Słowa energia elektryczna mają dla nas, obywateli współczesnego świata, magiczne znaczenie, chociaż praktycznie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Zabieganie w codziennym życiu oraz natłok obowiązków służbowych i tych prywatnych sprawiają, że nie dostrzegamy tych dobrodziejstw, jakie wypływają z wykorzystywania maszyn działających na prąd. Po prostu wchodzimy do salonu i włączamy odbiornik telewizyjny, żeby oglądnąć Fakty. Swego rodzaju dramat zaczyna się dopiero wtedy, kiedy następuje przerwa w dostawie prądu z powodu bieżących napraw albo w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Zaraz po wojnie cały kraj został pokryty liniami wysokiego napięcia. Jednak okazuje się, że to nie wystarcza, żeby przeciętny Nowak miał energię elektryczną w swoim domu. Potrzebne są takie urządzenia jak transformatory, które redukują napięcie, aby prąd nie uszkodził maszyn, których używamy nie tylko od święta, czyli np. ekspresu do kawy bądź tostera. I w tym przypadku również zapominamy o tych jakże użytecznych urządzeniach do redukowania napięcia.

wnętrze konsoli playstation
Author: nsr1986
Source: http://www.flickr.com
Z kolei transformatory sieciowe montuje się we wszelkiego rodzaju sprzętach, które działają na energię elektryczną. Przy czym trzeba byłoby nadmienić, że zasada działania pozostaje niezmienna. Do wyjaśnienia tego zjawiska fizycznego należy odwołać się do reguł rządzących przyrodą, a konkretniej, do prawa Ohma. W myśl tej normy natężenie jest wprost proporcjonalne do napięcia, a w praktyce staje się ten fakt o tyle istotny, że pozwala przesyłanie energii na dalekie odległości bez większych strat. A transformatory sieciowe, które odnajdziemy w urządzeniach elektrycznych pełnią trochę inną rolę Otóż, sprzęt elektroniczny bywa tak delikatny, że mógłby łatwo ulec awarii, jeśli napięcie prądu byłoby nazbyt wysokie, dlatego rola transformatorów jest nie do przeceniania.Każde urządzenie, które posiada cokolwiek wspólnego z prądem elektrycznym pozostaje mało odporne na wyładowania atmosferyczne. Burza z grzmotami może uczynić dużo szkód i spalić tak nieduże transformatory sieciowe, jak i zakłócić pracę większych urządzeń.Author: Kitmondo Marketplace
Source: http://www.flickr.com
Kiedy więc zbierają się na horyzoncie burzowe chmury, warto wyłączyć z gniazdka jak najwięcej domowych sprzętów, żeby nie zostały uszkodzone w czasie wyładowań atmosferycznych. W końcu dane nam żyć w epoce, kiedy dostęp do urządzeń jest właściwie niczym nieograniczony. I z pewnością nasze praprababcie chwyciłyby się za głowy w geście zaskoczenia, jeśli usłyszałyby, że ubrania pierze się w automacie, a sernik wypieka w elektrycznym piecu.

Tags: Energia, sprzęt, prąd