Dołącz do grona segregujących śmieci! Dlaczego jest to misja niezwykle istotna dla naszego środowiska?


Coraz mocniej kładziony jest nacisk na segregację odpadów. Oprócz korzystnego oddziaływania na ekosystem, rozważna klasyfikacja śmieci posiada także inne przymioty Segregacja odpadów pozwala późniejszy ich recykling. Dlaczego jest to tak istotne?


Jak prawidłowo sortować odpady?

kosze do segregowania odpadów
Author: Michael Coghlan
Source: http://www.flickr.com
Najłatwiej za sortowanie śmieci zabrać się od kupna pojemników na konkretny rodzaj odpadów. Musimy mieć kosze na 3 typy śmieci. Pierwszy na śmieci "zielone" - tam będziemy wrzucać wszystko, co ulega degradacji, czyli np. pozostałości po roślinach - szczególnie użyteczny dla gospodyń. Kolejny kosz powinien być na śmieci zmieszane. Wszystkie te, które nie są szkłem bądź plastikiem, czy nie ulegają degradacji.

Pamiętaj - każdego dnia bądź na bieżąco (http://www.wrocbud.com/termosy-na-asfalt/). Z tego powodu namawiamy Cię do przejrzenia kolejnego wpisu, który znajduje się pod poniższym linkiem. Nie pożałujesz!

Kolejne pojemniki powinny przechowywać w sobie tworzywa sztuczne i papier. Dzieląc w ten sposób odpady przyczynisz się do obrony środowiska. Jest tak z powodu, że poprzez sortowanie składowiska odpadów mogą być dłużej używane. Jest tak z tego względu, że na śmietnisko nie wędrują odpady toksyczne, np. akumulatory.

W jaki sposób pozbyć się z domu śmieci, które nie pasują do żadnego kontenera

Jeżeli posiadasz w domu odpady elektroniczne, bądź leki - nie pozbywaj się ich umieszczając je w zwykłym pojemniku na śmieci. Istnieją firmy (takie jak Utylizacja Utylinia), które zajmują się darmowym odbiorem elektrośmieci ze wskazanego miejsca. Trzeba tylko zadzwonić i umówić się co do daty odbioru. Za odpady elektroniczne uznaje się stare, niedziałające sprzęty elektryczne i elektroniczne, np. suszarka do ubrań czy duży telewizor. Wrzucenie elektrośmieci do normalnego śmietnika może grozić wysoką grzywną.


leki do utylizacji
Author: Nina Matthews
Source: http://www.flickr.com
W sytuacji, gdy chcemy wyzbyć się starych medykamentów możemy zanieść je do pobliskiej apteki. W aptece z pewnością odnajdziesz pojemnik do którego możesz wrzucić swoje niepotrzebne tabletki. Dodatkowo nietypowych śmieci możesz pozbyć się zanoszcząć je do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. PSZOK weżmie od Ciebie smieci będące m.in starymi oponami, bateriami, farbami i klejami. W małych ilościach odpady remontowe. PSZOK nie weźmie jednak odpadów będących wynikiem prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Tags: warzywa, leki, apteka