Dlaczego prototypy maszyn są tak ważne dla uczonych oraz pozostałych przedstawicieli świata nauki


O prototypach uczeni byliby w stanie dyskutować całymi dniami. Z kolei przeciętni obywatele, a zwłaszcza ci mniej wyedukowani, w takim zagadnieniu nie orientują się wcale. Mały poziom wiedzy wynika przede wszystkim z faktu że nauki inżynieryjne błyskawicznie się rozwijają, a i zgłębianie czy nawet jednie śledzenie nowości z tego zakresu do prostych zadań się nie wlicza - po prostu artykuły naukowe są pisane językiem zrozumiałym tylko dla naukowców, to jest tych, którzy znają ten temat na wylot.

Prototyp 3D
Author: TANAKA Juuyoh (田中十洋)
Source: http://www.flickr.com
Żaden naukowiec nie wyobraża sobie codziennej pracy bez przeprowadzania eksperymentów. Żeby móc je z powodzeniem przeprowadzać, należy dysponować odpowiednim, czyli jak najlepszym zapleczem, a każdy ośrodek badawczy musi posiadać stały dopływ środków finansowych na realizację obranych celów. Jeżeli grupa naukowców kreśli projekt konkretnego urządzenia, to zanim wykonany model trafi do obrotu, przechodzi mnóstwo testów - .A czasem trzeba dodatkowo wykonać prototypy wspomnianych maszyn i w następnych akapitach dowiemy się, z jakiej przyczyny jest to tak istotne. Surowce, których trzeba użyć, żeby zbudować gotowe narzędzie lub urządzenie, są niekiedy niezwykle drogie. Koszty wyprodukowania danego wyrobu mogłyby przewyższyć dochody z jego sprzedaży. Nic zatem dziwnego w tym, że w ramach oszczędnego gospodarowania pieniędzmi konstruuje się próbne egzemplarze lub po prostu prototypy - .
Tego typu postępowanie można także wliczyć do działań proekologicznych - mniej zużytych materiałów, to zarazem mniej odpadów do wyrzucenia lub zutylizowania.
Konieczność ograniczenia zbędnych wydatków nie staje się jedynym powodem wytwarzania próbnych modeli. Równie istotne stają się względy bezpieczeństwa oraz potrzeba przeprowadzenia wielu testów, żeby gotowy już towar spełniał żądania przyszłych klientów.

I tak, badaczom łatwiej oraz bezpieczniej jest sprawdzać działanie sprzętów, gdy są tylko namiastką gotowego wyrobu. A poza tym można szybko i bez żadnych trudności wprowadzać nowe funkcje albo udogodnienia dla użytkownika i w ten sposób uczynić daną maszynę bardziej funkcjonalną. Reasumując, możemy z pełną odpowiedzialnością rzec, że bez prototypów współczesna nauka z pewnością nie byłaby w stanie się rozwijać, a więc w przyszłości ich rola stanie się nieoceniona.

Tags: nauka, koszt, maszyna, techniczne