Czym zajmuje się osoba zajmująca się patentami


W naszych czasach można zostać dziennikarzem, piłkarzem, sekretarką, ale można też zechcieć stać się rzecznikiem patentowym. Jednak żeby być rzecznikiem patentowym musimy się trochę pomęczyć. Powinniśmy mieć ukończone studia na właściwym kierunku, najsensowniej związanym z prawem lub na jakimś technicznym wydziale.

Rzecznik patentowy
Author: Amelia Andersdotter
Source: http://www.flickr.com
Kiedy będziemy spełniać ten warunek musi przejść aplikację, a potem przejść przez egzamin przed ludźmi z komisji egzaminacyjnej. Wtedy dopiero rzecznik patentowy może rozpocząć pracę. Osoba ta musi być naprawdę obeznana w prawie związanym z patentami. Musi również być na bieżąco z tym, co się dzieje. Rzecznik patentowy JWP powinien być zainteresowany nowościami nie jedynie tymi związanymi z prawem, ale również wieloma technicznymi aspektami. Wszystko po to, aby konkretny patent miał prawdziwą moc. Był ochroną dla koncepcji, znaku towarowego ogółem przy jakiejś własności przemysłowej. Urzędy Patentowe zatrudniają swoich rzeczników, którzy mogą pomóc przy złożeniu wniosku o przekazanie patentu. Powiedzą, kiedy coś będzie nie tak, ale również mogą nie wydać zgody na opatentowanie czegoś, jeżeli nie będą spełnione właściwe warunki.Prawa autorskie
Kiedy napiszemy jakikolwiek tekst mamy do niego prawo. Czym jest utwór, co jest brane za prawa autorskie i mnóstwo innych kwestii z nim powiązanych jest opisanych w ustawie. Jedynie tak każdy jest w stanie w ten sam sposób patrzeć na prawa autorskie. Często uzyskujemy informacje o różnych plagiatach. Nie wiemy jednak, że nawet, jeżeli nie opatentowaliśmy naszego utworu to mamy prawo rościć sobie pretensje względem osoby, która skopiował bez naszej zgody nasz tekst. Jeśli nie zostały udostępnione źródła, to jest to plagiat, a to wiąże się z prawami autorskimi. Najczęściej mamy błędne wrażenie, że kiedy przepis na jakaś potrawę trzeba opatentować, by nikt nie podszywał się pod najprawdziwsze wyroby, to też my, jako osoby, które piszą powinny opatentować naszą książkę. To nie funkcjonuje w ten sposób. Inne prawo wiąże się z prawami autora, a inne ustawy wiążą się z patentami. Trzeba po prostu posprawdzać ustawy o prawie autorskim, by mieć świadomość, z czym to jest związane. Jeśli jesteśmy autorami, to w naszym interesie jest dowiedzieć się z czym jest związane prawo autorskie, bo dzięki temu będzie nam prościej funkcjonować w pracy.

Tags: autor, prawo, opatentowanie, rzecznik