Czym są odpady elektroniczne oraz dlaczego są tak zatrważające dla otoczenia?


Odpady elektroniczne to pewna grupa odpadów, w skład której wchodzi zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Do odpadów tych możemy więc zaliczyć wiele rozmaitych sprzętów użytku domowego, sprzętów telekomunikacyjnych, oświetleniowych czy audiowizualnych i dużo innych.

Na pewno do odpadów elektrycznych będą więc należeć takie rzeczy, jak na przykład chłodziarki, lodówki albo pralki, tostery, żelazka i odkurzacze, na dodatek w skład odpadów elektrycznych wchodzą też wagi, noże elektryczne, kompy, drukarki albo faksy, a także odbiorniki radiowe i telewizyjne, wiertarki, ponadto też gry wideo, czujniki dymu, różnorodnego typu automaty i mnóstwo innych. To ledwo parę pozycji z obecnego spisu odpadów elektronicznych, aczkolwiek lista ta jest istotnie nadzwyczaj długa (elektronika - odpady).

wnętrze konsoli playstation
Author: nsr1986
Source: http://www.flickr.com
Odpady elektroniczne zawierają ogromnie wrogie substancje, jest ich naprawdę wiele i są one niepokojące dla ludzi i środowiska. Dlatego odpady elektroniczne są wywożone w dobre miejsce i nie można ich wyrzucić do pojemników, jakie są poświęcone na zwyczajne śmieci. W różnorodnych odpadach elektrycznych zdołamy odnaleźć takie szkodliwe substancje, jak chociażby chrom, jaki może powodować uszkodzenie nerek czy zaburzenia słuchu czy też ołów, który skumulowany w tkance kostnej niszczy szpik kostny. Ponadto w wielu odpadach tego rodzaju znajduje się także kadm, jaki może sprawiać alergie czy zaburzenia układu oddechowego a także nikiel, jaki zdoła sprawić zmiany nowotworowe w organizmie. Niezwykle niekorzystny jest również azbest, który również przyczynia się do wielu różnorodnych chorób mogących posiadać znaczne skutki. Azbest może być między innymi przyczyną raka płuc czy też pylicy azbestowej.

urządzenie pomiarowe
Author: Kitmondo Marketplace
Source: http://www.flickr.com
To wyłącznie kilka niesłychanie wrogich substancji, jakie zawierają odpady elektroniczne, wobec tego pamiętaj o tym, iż jeżeli popsuje Ci się lodówka, komputer czy wiertarka i będziesz chciał pozbyć się tych rzeczy to skontaktuj się z fachową firmą, która zajmuje się wywożeniem tego typu odpadów w wyznaczone do tego miejsca.

Tags: wiertarki, lodówka, sprzęt, odpady