Czym są i jak działają serwery?


Serwer to program, który świadczy usługi na rzecz rozlicznych innych programów, na ogół serwery korzystają z innych kompów, jakie są podłączone do sieci. Mało tego serwerem często tytułowane są też inne komputery, które zaświadczają tego typu usługi. Serwerami zwie się również systemy oprogramowania, jakie udostępniają zasoby, takie jak bazy danych, pliki albo internetowe łącza.

serwer, it
Author: tomasz przechlewski
Source: http://www.flickr.com
Jako serwer można wykorzystać zwykły komputer, jeżeli jednak zależy nam na jak najlepszej oraz najwyższej jakości i skończonym wykorzystaniu możliwości serwera, to powinniśmy wybierać maszyny, jakie są do tej funkcji oddane. Maszyny te są wyposażone w fachowe i prędkie dyski twarde, są dostosowane do długiej i stałej pracy, do tego mają wydajne procesory oraz wielką ilość pamięci RAM.

Serwery to maszyny, które muszą być niezawodne. Wobec tego posiadają 2 i nawet więcej zasilaczy oraz awaryjne zasilanie. Ponadto serwery powinny znajdować się w dobrych pomieszczeniach, które muszą być klimatyzowane i wentylowane - Tiktalik. Serwery podłączone są do Netu prędkim łączem, dzięki czemu realne jest współdzielenie zasobów. Z Internetu może więc korzystać masa jednostek zarazem. Współdzielenie zasobów najczęściej odbywa się na zasadzie konsument-serwer albo także na zasadzie połączeń Peer-to-peer.

Serwery zdołają funkcjonować na przeróżnego rodzaju oprogramowaniach, niemniej z reguły użytkuje się takie systemy operacyjne, jak OS X, AIX, FreeBSD bądź Microsoft Windows Server 2008 albo także 2012. Dzięki serwerom w Necie wolno realizować niezmiernie niemało różnych usług, zezwalają one na obsługę poczty mailowej, przeróżnych stron internetowych, komunikacji online albo transportowania plików.

Dzisiaj zdołamy wyróżnić także serwery muzyczne, serwery plików, aplikacji i baz danych, dodatkowo istnieją również serwery WWW, OPC oraz serwery internetowe. Należałoby dowiedzieć się jak działają poszczególne serwery i którą praktyczną funkcję sprawują.

Tags: WWW, RAM, usługa, OS X