Czym są i do czego służą tensometry? Czy powinniśmy korzystać z tego rodzaju urządzeń, w których sytuacjach się najbardziej sprawdzają?

Posted on 12/07/2018 12:03am

Czujniki tensometryczne, które nazywane są również jako tensometry, to podstawowy element każdego rodzaju wagi elektronicznej. To też ważne urządzenie do mierzenia sił ściskających, naprężeń i tak dalej. Często zobaczyć jesteśmy w stanie je w układach automatyki, w których zachodzi niezbędność dokonywania pomiarów wagowych, np. ciężaru zbiorników magazynujących surowce lub platform najazdowych. Czujniki takiego typu zlokalizowane są pod podporami zbiornika albo platformy. W połączeniu z właściwymi urządzeniami pomiarowymi możemy realizować pomiar mas, surowców czy dozowania.

metalowego, która odnosi się do zmiany jego rezystancji elektrycznej łącznie ze zmianą długości.

Drut oporowy naklejany jest przy pomocy fachowego kleju na element odkształcający się pod wpływem istniejących sił. Materiał oporowy czujnika ulegnie identycznym odkształceniom, jak element, na którym czujnik został przyklejony. Technologia przyklejania, wykorzystane materiały to wielka wiedza firm, jakie oferują czujniki - inne wątki tutaj - siły, bo od tego zależą dokładność oraz stabilność czujników. Zależnie od kształtu oraz ułożenia elementu oporowego można wymienić tensometry wężykowe, tensometry kratowe a także tensometry oporowe foliowe. Pierwsze z wymienionych to drut rezystancyjny o średnicy ułamków mm, który jest uformowany w kształcie wielokrotnego wężyka. Kolejny rodzaj - szereg drucików jakie są ułożone równolegle oraz połączone znacznie grubszymi odcinkami taśmy miedzianej.Ostatni jest złożony z siatki rezystancyjnej w postaci wężykowej która zrobiona jest z cienkiej metalowej folii, jaka jest sklejona z podkładką nośną. W takiej sytuacji zawsze należy dobierać właściwe urządzenie, jakie będzie pasowało do tego, co robimy. Najlepsze urządzenie to z pewnością Midas NFX (zapraszamy do serwisu), wybierając je mamy zapewnienie, iż wypełnia swoje zadania w sposób jak najbardziej odpowiedni. To zapewni sukces, będzie gwarancją, iż planowane działanie na pewno się uda. Żeby tak było powinniśmy pamiętać o najlepszym wyborze sprzętu, to dotyczy również tensometrów.

Tags: technologia, czujniki, sprzęt, drutu