Czym jest odprawa celna w terminalu i jak się do niej dobrze przygotować?


Pierwsza w życiu podróż samolotem to bez wątpienia emocjonujące przeżycie. Kadra terminali z chęcią podpowie jak pasażerom przejść przez odprawę oraz rozwieje wszystkie obawy. Prawie 20 milionów osób skorzystało w 2014 roku z oferty rodzimych terminali. Transport lotniczy w Polsce to nie tylko rejsy zagranicę, ale także połączenia między największymi miastami.

Transport samolotowy
Author: Roel Hemkes
Source: http://www.flickr.com
Bez względu na rodzaj rejsu, każdy podróżujący musi przejść te same kroki procedury. Odprawa celna to zasadniczy etap przygotowań do podróży. Tylko w samym lotnisku imienia Chopina w Warszawie znajduje się ponad sto stanowisk do odprawy. Na terenie portu lotniczego zamontowane są tablice informacyjne. Podróżni mogą znaleźć na nich komunikat, do których punktów muszą się kierować klienci danych firm albo lotów. Wiadomości udzielają też punkty informacyjne. Informacje telefoniczne działają całą dobę - lotniczy (więcej tutaj: lot.com).

W czasie odprawy celnej, personel terminala sprawdza papiery podróżnego – jego paszport i ewentualnie wizę, jeżeli jest wymagana plus bilet albo potwierdzenie rezerwacji siedzenia na pokładzie. Pasażer otrzymuje kartę pokładową i poświadczenie nadania walizki. Karta pokładowa to najważniejszy dokument, który umożliwi wejście na pokład samolotu. Przed odlotem, pasażer ma możliwość jeszcze skorzystać z kolejnej korzyści – zrobić zakupy w części bez cła.


Transport lotniczy (szerzej - http://www.lot.com/bilety-lotnicze/loty-do-krakowa) bardzo prężnie rozrasta się w całej Europie. Także nasz kraj ma się czym poszczycić. Powstają kolejne połączenia i terminale, a polski transport lotniczy co roku rozrasta się aż o piętnaście proc. Pierwszy rejs to bez wątpienia stresujące przeżycie, ale warto nie zapominać, że odprawa celna przeprowadzana jest sprawnie, a zespół portu z chęcią odpowie na wszystkie pytania. Informacje zamieszczane są na tablicach, a w razie pytań śmiało można dzwonić na numer infolinii. Szczegółowe informacje można także przeczytać na stronie internetowej lotniska, z którego planujemy skorzystać.

Tags: port, paszport, infolinia, przewoźników, lotnisk