Czym jest ocena pracownicza, jakie spełnia role oraz jaką zdoła przybierać formę?


Być może spotkałeś się już dawniej z takim pojęciem, jak na przykład ocena pracownicza. Możliwe, że zastanawiałeś się nad tym co tak naprawdę oznacza to pojęcie. Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, i także poznamy odpowiedzi na tak znaczące pytania, jak: jakie role pełni współcześnie ocena pracownicza? Oraz jaką może przybierać formę?
ocena pracownicza
Author: Jim Larrison
Source: http://www.flickr.com
Z początku zajmiemy się dogłębnym wyjaśnieniem danego pojęcia. A więc ocena pracownicza jest to pewne praktyczne narzędzie, które jest przeznaczone do rozporządzania zasobami ludzkimi w firmach lub przedsiębiorstwach. Zezwala ona na monitorowanie, badanie oraz kontrolowanie pracy osób, które są zatrudnione w danym przedsiębiorstwie, firmie czy też instytucji. Ocena pracownicza kontroluje między innymi takie istotne aspekty, jak na przykład efektywność zatrudnionych osób bądź też zgodności z uznanymi standardami firmy.


Ocena pracownicza pełni pewne funkcje, aktualnie zdołamy ich wyliczyć pięć. Pierwszą z nich jest funkcja informacyjna, zwykle określana ewaluacyjną; drugą funkcja motywacyjna, trzecią funkcja rozwojowa, czwartą funkcja edukacyjna oraz piątą - decyzyjna. Taka ocena pracowników przeważnie zaprezentowana jest w formie formularza, który zawiera konkretne kategorie razem z przypisanym stopniem, jaki definiuje w jakim stopniu dany pracownik realizuje ustalone standardy w ramach pewnych kategorii.

ocena pracowników
Author: NCDOTcommunications
Source: http://www.flickr.com
Jeżeli chodzi o formę oceny pracowniczej to może ona przybierać kształt skal behawioralnych, rozmów jakie oceniają pracownika, ocen opisowych oraz elektroniczny obieg faktur także spisywania wydarzeń korzystnych lub negatywnych i w szeregu przypadków popularnych rankingów pracowniczych.Multum praktycznych wiadomości na temat oceny pracowniczej można także odszukać w Necie. Na wielu stronach internetowych, jakie są poświęcone właśnie tej tematyce szczegółowo i drobiazgowo zaprezentowano jakim sposobem zachodzi ocena pracownicza, jakie błędy można odszukać w ocenie pracowniczej, a także jak ilustruje się każda z wyżej wyszczególnionych postaci oceny pracowniczej. Jeśli temat ten Cię zainteresował i potrzebowałbyś dowiedzieć się w tej kwestii jeszcze więcej, to niewątpliwie warto samodzielnie zgłębić ten fascynujący temat.

Tags: PRacownik, motywacja, ocena