Czy istnieje praca marzeń? Amerykanie już znaleźli rozwiązanie, lecz jak to się ma do naszej polskiej rzeczywistości?


Jak praca marzeń to która? No jak najbardziej, żeby sporo płacili, było niedużo stresu, aby można było się rozwijać, a ludzie w pracy mili. Taka praca wydaje się naprawdę interesująca, ale czy jest możliwa? Według Amerykanów zawodem, jaki spełnia wszystkie te cechy jest aktuariusz. Czy tak jest?
aktuariusz
Author: Friends Life
Source: http://www.flickr.com
Od razu należy przyznać, iż nie istnieje takie pojęcie jak praca marzeń, ponieważ świat jest za bardzo złożony, a nasze osobowości, umiejętności i preferencje zbyt różnorodne, żeby tak bez problemu to podsumować. Jedna osoba będzie się lepiej prezentowała w określonej dziedzinie, kolejna w innej, to naprawdę nie taki prosty temat, jak się niektórym zdaje. Tak samo jest z pracą aktuariusza, nie każdemu będzie odpowiadał jej tryb, charakter i inne czynniki. Już w 2013 jeden z amerykańskich magazynów zajmujących się tematyką rynku pracy opublikował ranking dwustu zawodów, które są najbardziej blisko charakterystyki „pracy marzeń”. Znalazły się tam dość różnorodne profesje, takie jak, inżynier oprogramowania, inżynier biomedyczny czy planista finansowy.

wykresy finansowe
Author: Brad Einarsen
Source: http://www.flickr.com
Pierwsze miejsce zostało jednak zarezerwowane dla aktuariusza. A jak to prezentuje się w Polsce, w kraju gdzie większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że istnieje taka profesja? A jak nawet słyszeli, to nie orientują się, czym ów fachowiec się trudni? Coraz mniejsza ilość osób podchodzi do swojej pracy jako jedynie do miejsca, gdzie się zarabia. Niemal tak samo, a może i bardziej kluczowy jest sens wykonywanego zawodu, bo to oferuje spełnienie zawodowe. Czym właściwie zajmuje się aktuariusz? Aktuariusz to fachowiec w dziedzinie matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystyki, jak więc widzimy zawód ten przypadnie do gustu osobom, które lubią i dobrze się czują w tematyce przedmiotów ścisłych.Ogólnie akcjonariusz związany jest z branżami jak ubezpieczenia, reasekuracja i plany emerytalne (przykładowo, rezerwy emerytalne). W zakładzie ubezpieczeń jest odpowiedzialny za wycenę różnych zobowiązań wobec klientów. Musi także brać udział w konstruowaniu produktów, tak, żeby poziom rezerw czy przyszłe przepływy pieniężne odpowiednio zabezpieczyły poszczególne zobowiązania. By zostać aktuariuszem w Polsce powinniśmy spełnić kilka warunków (dowiedz się więcej: ciekawie opisane w linku). Najważniejsze to zdać z pozytywnym wynikiem egzaminy aktuarialne. Na pytanie więc, czy profesja ta w Polsce jest tak znany, jak w Ameryce można na pewno odpowiedzieć negatywnie. Nie, u nas ta dziedzina jest młoda, ale już widać, jaka to ciekawa branża.

Tags: praca, ranking, profesja