Czego wymagają konstruktorzy do ożywiania swych pomysłów?


Współcześnie mamy możliwość wielbić fakt, iż postęp technologiczny jest ogromy. W dowolnej dziedzinie czy to nauki czy gospodarki korzysta się z coraz to to najnowszych rozwiązań technologicznych.


Pierwowzór linii Control PRO STEINEL – IR Quattro
Author: STEINEL
Source: STEINEL
Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie niezliczone testy oraz wprawa.


nauka
Source: pixabay.com


Druk
Author: Steve Johnson
Source: http://www.flickr.com


Naukowcy mogą je przeprowadzać na różne sposoby. Jednym z pierwszych kroków po przeprowadzeniu projektu jest gromadzenie prób zebranych na modelach. Później przychodzi kolej prób na małych odmianach przyszłych urządzeń. To tzw. prototypy, zatem wzorce projektowe. Stosuje się je przy badaniu niemalże każdej nowo tworzonej rzeczy. Od elektrycznej szczoteczki zaczynając, przez obrotowy fotel, na prototypach auta finalizując. Wielokrotnie zdarza się, iż podczas zbierania doświadczeń sprawdzony prototypy ulegają zniszczeniu. Jakkolwiek naukowcy bardzo często doprowadzają do tego celowo, aby dzięki takowemu zdołać prędzej znaleźć jakieś mniej udane elementy w poszczególnych konstrukcjach.


Czasem zdarza się, że pomimo zaliczenia wszelakich prób prototypy nie wchodzą do realizacji masowej. Może się tak dziać nawet pomimo wcześniejszego inwestycji dużych środków finansowych jeszcze na odcinkukonstrukcji. Dzieje się tak nawet pomimo okoliczności, że niemało prototypów pomyślnie zaliczyło niezliczone testy. W wyniku tego typu zaniechania, moglibyśmy np. wielbić obecnie, jakie pomysły mieli kilkadziesiąt wiosen temu swojscy rodzimi naukowcymotoryzacyjni - napęd liniowy. Są to dla nas nie byle jakie nowinki, ponieważ wielokrotnie moglibyśmy pochwalać takie porzucone prototypy w różnorodnych muzeach.


Naprawdę niewiele brakowało, ażeby nasi opiekunowie i dziadkowie nie poruszali się małymi fiatami a opracowanym w 1977r. autem o pod nazwą FSO Ogar. Jedyny prototyp owego trzydrzwiowego samochodu o nowoczesnej jak na tamte lata linii stoi w Muzeum Motoryzacji w Warszawie .

Tags: sprzęt, części, elementy, typ