Czasami dobry pracownik również musi być sprawdzany. Taką politykę prowadzą niektóre firmy. Jest legalna, lecz trzeba robić to jawnie


Nikt chyba nie lubi być obserwowany. Większość ludzi to najzwyczajniej w świecie krępuje. Na co dzień jednakże wciąż jesteśmy pod obserwacją i sami zresztą to robimy. Wystarczy udać się na miasto, wszyscy na siebie patrzą, z zaciekawieniem lub nie, lecz także oceniamy daną osobę po odzieniu lub zachowaniu. To normalne, więc nie ma co popadać w paranoję. Problem się pojawia, gdy monitoring jest w miejscu zatrudnienia. Wiele osób głośno się przeciwko temu wypowiada, lecz pracodawca posiada tego typu prawo, z tym że musi o tym fakcie powiadomić pracowników.
pracownicy
Author: Mark Warner
Source: http://www.flickr.com
Nie może zrobić tak, iż szef sobie obserwuje własnych pracowników, robiąc to na różnorakie sposoby, a przy tym nie powiadomi o tym pracownikowi. To oczywiście złamanie prawa. Jeśli zdecyduje się zaś na monitorowanie pracowników musi ich o tym powiadomić, a do tego jeszcze jest zobowiązany powiedzieć, jakiego typu sposoby obserwacji zastosuje, czy dajmy na to będzie to obraz czy dźwięk. Nagrania z monitoringu mogą być zachowane tylko przez dany czas, nie mogą być zachowane na stałe.

Nie mogą też być – co wydaje się rzeczą naturalną – wykorzystane w w innym celu niż w momencie, gdy zaistnieje tego typu potrzeba (złamania prawa, kradzież). Monitoring może być też używamy w celu doglądania poczty służbowej, o tego typu działaniach pracownicy też muszą być poinformowani. Co więcej, jeżeli faktycznie planujemy monitoring we własnej firmie musimy dobrze zdefiniować dlaczego. Czy borykamy się z wyciekiem danych, kradzieżą czy niewystarczającą dyscypliną pracowników (na przykład
pracownicy
Author: Dell Inc.
Source: http://www.flickr.com
zbyt długie przerwy). Są różne przyczyny, bardziej błahe jak i bardziej poważne, ale o wszystkich powinniśmy powiadomić nasz zespól.Oczywistym jest, że monitoring jest zakazany w strefach prywatnych, mamy tu na myśli toaletę lub obsługa prawna firm kraków szatnię.

Przejrzyj ten pomocny artykuł, a upewnisz się, że zawarte tam wiadomości są bardzo ciekawe, ponieważ to ta sama problematyka, co w tym wpisie.

Dla pracodawcy też jest istotne, aby od swego pracownika otrzymać pisemne potwierdzenie, że wie on o istniejącym monitoringu. W momencie kłopotów lub innego zamieszania brak tego typu zgody może sprawić kłopoty, które najczęściej rozwiązuje się na drodze sądowej. Dla dobra podwładnych oraz pracodawcy lepiej więc zawierać tego typu umowy na początku pracy, żeby w przyszłości nie dochodziło do niepotrzebnych incydentów. To bardzo istotne, nie możemy o tym zapominać, bo może nam to w przyszłości zaszkodzić.

Tags: monitoring, PRacownik, pracodawca, poinformacje